Ciąża przenoszona: co robić, kiedy minie termin porodu?

Ciąża przenoszona
Jeśli masz przenoszoną ciążę, zacznij się ruszać. Przyspieszysz akcję porodową!

Skrupulatnie odliczasz dni do wyznaczonego terminu porodu. Wreszcie nadchodzi ten długo wyczekiwany moment i… nic się nie dzieje. Ale ciąża przenoszona to nie powód do zmartwień i biernego czekania.

Minął termin porodu, ale po badaniach lekarz pozwolił ci wrócić do domu, zalecając, byś cierpliwie czekała na pierwsze porodowe skurcze? Weź sprawy w swoje ręce. Możesz zachęcić małego spóźnialskiego do aktywności.

Ciąża przenoszona: ruch przyspieszy poród

Choć brzuszek jest bardzo duży i ledwo masz siłę wykonywać najprostsze czynności, właśnie aktywność może przyspieszyć poród. Nie chodzi wcale o bieganie po schodach, dźwiganie siatek czy szorowanie podłóg. Zrób to, co sprawia ci przyjemność. Możesz wybrać się na długi spacer, tańczyć, gimnastykować się lub jeździć na stacjonarnym rowerze.

Czy mężczyzna powinien być przy porodzie?

Ciąża przenoszona: kochaj się!

Seks jest dobrym sposobem na inicjowanie porodu. W czasie intymnego zbliżenia uwalnia się oksytocyna – hormon, który wzmaga skurcze macicy. Podobny efekt daje stymulacja piersi. Nasienie zaś obfituje w prostaglandyny, które dostając się do pochwy, powodują dojrzewanie szyjki macicy.

Tego nie rób
  • Aktywność fizyczna pozwala przyspieszyć akcję porodową, ale zdecydowanie odradzamy: mycie okien, wieszanie firanek, dźwiganie ciężarów, siatek, przesuwanie mebli, bieganie lub skakanie na skakance.
  • Niektórzy doradzają picie alkoholu. To kiepski pomysł. Alkohol przenika przez łożysko i może sprawić, że trafisz na porodówkę „pod wpływem”, a dziecko urodzi się po prostu pijane. Pamiętaj, nie ma bezpiecznej porcji alkoholu, a piwo i wino to też alkohol.
  • Jedzenie ostrych przypraw co najwyżej podrażni żołądek i sprowokuje zgagę, ale nie poród.
  • Nie bój się. Psycholodzy potwierdzają, że przyczyną opóźnienia porodu bywają czynniki emocjonalne. Nawet jeśli nie odgrywają głównej roli, to stanowią jeden z elementów wpływających na rzeczywisty termin porodu.

Ciąża przenoszona: kąpiel

Gdy do porodu tuż-tuż, możesz go przyspieszyć, biorąc długą kąpiel. Relaks w wannie rozluźnia, zmniejsza strach przed porodem i łagodzi emocje, które opóźniają poród.

Ciąża przenoszona: zastosuj maliny

Wywar z liści malin powoduje przekrwienie miednicy mniejszej, wzmacnia i odżywia macicę do porodu. Choć skuteczność tej metody jest niewielka, warto ją wypróbować, choćby po to, aby rozgrzać się i poprawić sobie nastrój dobrą herbatką.

Ciąża przenoszona: oczyszczanie pod kontrolą

Jeszcze kilkanaście lat temu u każdej rodzącej wykonywano lewatywę. Oczyszczenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego oddaje więcej miejsca główce dziecka i działa naskurczowo. Dla pewności zapytaj położną lub lekarza, czy możesz zastosować ją u siebie (w każdej aptece kupisz jednorazowy zestaw). Lewatywę może zastąpić olej rycynowy. Wypij łyżeczkę, a po godzinie powtórz dawkę.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-01 Publikacja: 2016-07-21
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.