Gronkowiec złocisty

Gronkowiec złocisty to kulista bakteria, która grupuje się w tzw. grona (stąd jego nazwa). Szacuje się, że 10 do 50 procent wszystkich ludzi stale lub okresowo jest nosicielami tych bakterii bez wystąpienia objawów chorobowych. Gronkowiec złocisty najbardziej lubi zasiedlać błony śluzowe jamy nosowo-gardłowej (60 procent wszystkich zachorowań), choć może się rozwijać również na błonach śluzowych górnych dróg oddechowych lub na powierzchni skóry.

Gronkowiec złocisty: źródła zakażenia

Źródłem pochodzenia gronkowca bywają między innymi: zanieczyszczone powietrze, pomieszczenia mieszkalne i szpitalne, zanieczyszczona woda i gleba, mleko i przetwory mleczne. Najgroźniejszą odmianą gronkowca jest ten szczep pochodzący ze szpitali, bo jest odporny na działanie antybiotyków.

Gronkowiec złocisty: objawy

Najczęstszym objawem sa ropne zmiany na ciele i/lub błonach śluzowych. Najpopularniejsze infekcje pochodzące od  gronkowca to:

  • liszajec (wokół nosa lub ust) - to zmiana na skórze dziecka przypominająca opryszczkę. Ma charakter rozległych pęcherzy wypełnionych płynem, które z czasem pękają i wysychają. Są dość uciążliwe, bo powodują drażniące swędzenie.
  • czyraki - na początku objawiają niewielką bolesnością i swędzeniem, z czasem  skóra w chorym miejscu ciemnieje. Takie czyraki u dzieci są niebezpieczne, bo oprócz zakażenia skóry, gronkowiec wnika nawet w tkankę podskórną.
  • gronkowcowy zespół oparzeniowy. Najczęściej jest diagnozowany u małych dzieci – do 5. roku życia. Na początku, infekcja gronkowcowa dotyczy tylko chorego miejsca na skórze, ale z czasem zaatakowane zostaje całe ciało dziecka, na którym pojawia się wysypka przechodząca następnie w bolesne pęcherze, które w końcowej fazie choroby pękają i czynią skórę podobną do poparzonej. W trakcie choroby dziecko ma wysoką gorączkę, cierpi i wymaga hospitalizacji. Ten typ infekcji spowodowanej przez gronkowca jest bardzo niebezpieczny i prawie zawsze pozostawia trwałe ślady na skórze dziecka.
  • zapalenie mieszków włosowych. Najczęstszym zakażeniem występującym u dzieci jest jęczmień, który powoduje bolesny obrzęk powieki.
  • choroby błon śluzowych i surowiczych. Zaliczamy do nich m.in. anginę, zapalenie gardła, zapalenie zatok, oskrzeli, migdałków, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, żył, jelit, dróg moczowych, ropne zapalenia stawów
  • narządowe stany zapalne:  np. zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, gruczołu sutkowego, narządu wzroku, wsierdzia i osierdzia.
  • zatrucie pokarmowe. Objawy są klasyczne. Kilka godzin po spożyciu zatrutych pokarmów pojawia się biegunka, wymioty, ostry ból brzucha.
  • posocznice czyli zakażenia wywołujące sepsę. Takie powikłanie po zakażeniu gronkowcem może skończyć się śmiercią.
  • zapalenie szpiku kostnego

Gronkowiec złocisty - artykuły

Interesujesz się gronkowiec złocisty? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. gronkowiec złocisty
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.