Ktg

KTG – skrót od słowa kardiotokografia, które oznacza badanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy. Badanie KTG (inaczej: monitorowanie) wykonuje się po to, aby ocenić stan dziecka. Zwykle przeprowadza się monitorowanie zewnętrzne – dwa czujniki przypina się pasami do brzucha rodzącej. Jeden czujnik rejestruje uderzenia serca płodu, a drugi – siłę i czas trwania skurczów macicy. W większości szpitali badanie KTG wiąże się z unieruchomieniem rodzącej w pozycji leżącej na co najmniej 20 minut. Ciągłe monitorowanie porodu, zwłaszcza w pozycji leżącej, zwiększa ryzyko pojawienia się komplikacji. Gdy potrzebny jest dokładniejszy pomiar, wykonuje się monitorowanie wewnętrzne: czujnik mierzący uderzenia serca dziecka umieszcza się na jego główce, wprowadzając go przez szyjkę macicy.

Ktg - artykuły

Badanie KTG

Badanie KTG. Na czym polega badanie KTG?

Badanie KTG, czyli monitorowanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy, to jedno z podstawowych badań we współczesnym położnictwie. KTG wykonuje się pod koniec ciąży i w trakcie porodu, aby wiedzieć, w...
Porady ekspertów
Adrianna Łuczak
Adrianna Łuczak
Interesujesz się ktg? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. ktg
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.