Ktg

KTG – skrót od słowa kardiotokografia, które oznacza badanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy. Badanie KTG (inaczej: monitorowanie) wykonuje się po to, aby ocenić stan dziecka. Zwykle przeprowadza się monitorowanie zewnętrzne – dwa czujniki przypina się pasami do brzucha rodzącej. Jeden czujnik rejestruje uderzenia serca płodu, a drugi – siłę i czas trwania skurczów macicy. W większości szpitali badanie KTG wiąże się z unieruchomieniem rodzącej w pozycji leżącej na co najmniej 20 minut. Ciągłe monitorowanie porodu, zwłaszcza w pozycji leżącej, zwiększa ryzyko pojawienia się komplikacji. Gdy potrzebny jest dokładniejszy pomiar, wykonuje się monitorowanie wewnętrzne: czujnik mierzący uderzenia serca dziecka umieszcza się na jego główce, wprowadzając go przez szyjkę macicy.

Ktg - artykuły

Badanie KTG

Badanie KTG. Na czym polega badanie KTG?

Badanie KTG, czyli monitorowanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy, to jedno z podstawowych badań we współczesnym położnictwie. KTG wykonuje się pod koniec ciąży i w trakcie porodu, aby wiedzieć, w...
Interesujesz się ktg? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. ktg
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.