Łyżeczkowanie jamy macicy

Łyżeczkowanie jamy macicy (abrazja, skrobanka, łac. abrasio – zeskrobywanie) to zabieg polegający na rozszerzeniu szyjki macicy i usunięciu tkanek z jamy macicy. Łyżeczkowanie jamy macicy wykonuje się w przypadku nieprawidłowych krwawień z macicy, krwawień w okresie pomenopauzalnym, niekompletnego poronienia, w celach diagnostyki niepłodności i ciąży pozamacicznej. Jako metoda aborcji łyżeczkowanie jamy macicy jest rzadko stosowane.

Łyżeczkowanie jamy macicy: powikłania

Najczęstszym powikłaniem łyżeczkowania jamy macicy jest zespół Ashermana (powstanie zrostów w obrębie macicy); ryzyko wynosi 30,9 procent po wykonaniu łyżeczkowania w przypadku poronienia, a 25 procent po wykonaniu łyżeczkowania 1–4 tygodnie po porodzie.

  • regeneracja endometrium po wyłyżeczkowaniu może trwać do 5 dni

Łyżeczkowanie jamy macicy - artykuły

Interesujesz się łyżeczkowanie jamy macicy? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. łyżeczkowanie jamy macicy
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.