Macica

Macica zbudowana jest z tkanki mięśniowej, a jama macicy, w której zagnieżdża się zapłodnione jajeczko, jest wyścieloną błoną śluzową (endometrium). Kształtem macica przypomina gruszkę, a zamyka ją szyjka macicy.
Macica mierzy około 8 cm długości i składa się z dwóch części. Szersza część to trzon macicy, a węższa i otwarta w stronę pochwy to szyjka macicy. Obie części łączy cieśń. Macica ma dwa rogi, z którymi łączą się jajowody zakończone jajnikami.
Macica mmiejscowiona jest wewnątrz miednicy mniejszej. Najczęściej przechylona jest do przodu i wtedy mówimy o przodozgięciu macicy. Zdecydowani rzadziej przechylona jest do tyłu i wtedy mówimy o tyłozgięciu macicy.
Nieprawidłowa budowa macicy może być przyczyną problemów z płodnością, stwarzać zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym.
Nieprawidłowości w budowie macicy:

Macica - artykuły

Pessar na kłopoty z szyjką

Pessar kołnierzowy to sposób na niewydolność szyjki macicy

Pessar to specjalny silikonowy krążek, którego założenie może zaproponować lekarz przy niewydolności szyjki macicy. Niewydolność szyjki macicy to problem dość często pojawiający się w ciąży, którego efektem może być poród przedwczesny....
Powiększona macica

Powiększona macica: co oznacza za duża macica?

Powiększoną macicę może stwierdzić tylko lekarz ginekolog podczas badania. Powiększona macica pojawia się w czasie ciąży, ale ten objaw może mieć również inne przyczyny.
rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży: jaki ma wpływ na jej przebieg?

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży ma kluczowe znaczenie dla jej przebiegu. Jej wygląd może być pierwszym sygnałem wystąpienia ryzyka przedwczesnego porodu. O czym świadczy rozwarcie szyjki macicy w ciąży i jak je zmierzyć?
Polipy macicy

Polipy macicy: objawy i leczenie

Polipy macicy to łagodne zmiany, które rozwijają się w macicy w wyniku przerośnięcia błony śluzowej. Dzielą się na polipy macicy szyjkowe i endometrialne i mogą, ale nie muszą utrudniać zajście w ciążę. Jakie objawy dają polipy macicy?
Macica jednorożna

Macica jednorożna: objawy, leczenie, szanse na ciążę

Macica jednorożna to przypadłość, którą miewa tylko 1 procent kobiet, ale ze względu na trudną diagnostykę, wiele pań nawet może nie wiedzieć, że ich macica jest jednorożna. Choć wada może nie być przez kobietę odczuwalna na co dzień, może...
Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki macicy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki macicy w ciąży powstają pod wpływem ucisku rozrastającej się macicy na żyły miednicy oraz hormonów (przede wszystkim progesteronu), osłabiających ściany naczyń krwionośnych. Zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia, ale należy je...
Wypadanie narządu rodnego

Wypadanie narządu rodnego: przyczyny, objawy, leczenie

Wypadanie narządu rodnego następuje, kiedy mięśnie, ścięgna i więzadła, które utrzymują macicę ulegają osłabieniu. Wypadanie narządu rodnego: przyczyny, objawy i leczenie. Przeczytaj czym jest wypadanie narządu rodnego!
zobacz więcej w dziale WIDEO
Rodzaje mieśniaków macicy. Mięśniaki macicy objawy i leczenie Mięśniaki macicy mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych i zmniejszyć szanse na macierzyństwo. Ale nie muszą - wszystko zależy od ich położenia. Jakie rodzaje mięśniaków macicy wyróżniamy i jakie problemy mogą powodować poszczególne...
Tyłozgięcie macicy: przyczyny, objawy, wpływ na poród Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, w ostatnim czasie przestało być nawet nazywane przypadłością patologiczną. Wszystko dlatego, że tylozgięcie występuje bardzo często, nie stanowi zagrożenia i nie wymaga interwencji lekarskiej. Jakie...
Macica dwurożna a ciąża: objawy, leczenie Macica dwurożna to poważna wada anatomiczna macicy, nie pozostająca bez wpływu na zapłodnienie i późniejsze donoszenie ciąży. Na czym polega dwurożność macicy,  jak się ją rozpoznaje i leczy?
Macica w ciąży: jak się zmienia? Macica w ciąży jest najważniejszym organem w kobiecym procesie rozrodczym. Jak wygląda i jak zmienia się macica na różnych etapach ciąży?
PRZESZCZEP MACICY - nowe szanse na macierzyństwo dla kobiet, które nie mają macicy Czy kobieta, która nie ma macicy może zostać matką? Jeszcze niedawno brak macicy oznaczał dla kobiety nieodwracalną, biologiczną bezdzietność. Dziś pierwsza kobieta po przeszczepie macicy oczekuje na narodziny dziecka. To dowód na to,...
Nieprawidłowa budowa macicy: macica jednorożna, dwurożna, z przegrodą, łukowata lub podwójna Dowiedz się, na czym polega nieprawidłowa budowa macicy i jaki to ma wpływ na ciążę oraz poród. To macica jest miejscem, w którym zagnieżdża się i rozwija zarodek, a później płód. Macica jest pierwszym domem dziecka, w którym spędza ono...
Interesujesz się macica? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. macica
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.