Ból pleców po upadku [Porada eksperta]

2015-03-20 17:58

Wczoraj upadłem na plecy na materacu podczas treningu samoobrony. Jestem szczupły i mam wystającą kość między plecami a pośladkami. Po upadku poczułem ból. Dziś z rana mam jakby zbite/stłuczone miejsce trochę powyżej tej wystającej kości. Chodzić mogę normalnie, tylko boli jak leżę na plecach. Czy mogą być poważniejsze skutki takiego upadku? Jak leczyć? Masaże coś pomogą?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Sądząc po Pana opisie doszło po prostu do mocnego stłuczenia kości krzyżowej, która będzie tkliwa i wrażliwa w dotyku (czy np. podczas leżenia na plecach) przez dobrych kilka dni. Raczej nie powinno to utrudniać Panu funkcji w życiu codziennym. O skutkach poważnych można mówić, jeśli ból byłby odczuwalny w każdym ruchu i ograniczałby któryś ze wzorców ruchu. W Pana przypadku raczej można to wykluczyć. Można sobie nieco pomóc poprzez zastosowanie masażu kostką lodu na okolicę stłuczenia (1-2 kostki lodu do przemasowania w miejscu największej tkliwości do czasu rozpuszczenia kostki - ok. 30 sekund do 1 minuty raz dziennie). W razie gdyby oczywiście ból się nie zmniejszał warto pokazać to lekarzowi. Proszę uważać na treningach - to ma Panu pomóc, a nie zaszkodzić :) Pozdrawiam, Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza