Dyskopatia a taniec sportowy [Porada eksperta]

2015-05-10 18:31

Czy jest możliwość uprawiania tańca sportowego przy dyskopatii? I czy jest szansa na całkowite jej wyleczenie?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Dyskopatia dyskopatii nierówna. To tylko opis schorzenia, nic nie mówi o dolegliwościach. Zmiany strukturalne, jeśli nastąpiły, to już zostają, ale to nie znaczy, że nie da się w pełni normalnie żyć. Są osoby mające stwierdzoną dyskopatię, które funkcjonują w pełni sprawnie, bo dbają o to, aby stan ten był zabezpieczony. Są natomiast także osoby, które mają typowy stan przeciążeniowy i nie są w stanie funkcjonować, gdyż za bardzo z tym nic nie robią. Przede wszystkim: na jakiej podstawie została stwierdzona u ciebie dyskopatia? Były robione jakieś badania obrazowe poza RTG? Rozumiem, że cierpisz z powodu dolegliwości bólowych pleców? Myślę, że w pierwszej kolejności, zanim zaczniesz naukę tańca sportowego (z wszelką jego odmianą akrobatyki itp.), udaj się do fizjoterapeuty, aby pozbyć się bólu (jeśli takowy masz), następnie powinnaś zostać poinstruowana, w jaki sposób zabezpieczyć swoją sylwetkę poprzez odpowiednie ćwiczenia stabilizacji wraz z prawidłowym oddechem przepony. Dopiero wtedy rozważałbym podjęcie dynamicznych aktywności. W innym przypadku możesz zrobić sobie krzywdę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza