Przywrócenie sprawności kolana po zabiegu artroskopii [Porada eksperta]

2015-06-28 17:14

Jestem osobą aktywną fizycznie (gram w piłkę nożną). Miałem artroskopię kolana, USG wykazało uraz łąkotki oraz uszkodzenie więzadła środkowego i pobocznego. Po artroskopii okazało się, że miałem porozrywane jakieś włókienka, które zostały poczyszczone i mam naderwane więzadło krzyżowe. Lekarz zalecił ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy oraz początkowo bieganie i granie w piłkę w ortezie. Czy jest szansa, aby więzadło krzyżowe zrosło się do normalnego stanu? Co zrobić, aby zadbać o sprawność kolana?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Po zabiegu artroskopii powinieneś przejść rehabilitację, która przywróci sprawność twojego kolana i całego organizmu. W związku z tym nie czekaj, aż kolano samo dojdzie do sprawności - znajdź fizjoterapeutę, który podejmie się usprawniania. Przeprowadzi z tobą terapię i pokaże ci odpowiednie ćwiczenia, które przywrócą masę i siłę mięśniową, zapewniając przy tym pełną stabilność kolana. Co do twojego pytania - raz uszkodzone (na szczęście nie masz pełnego zerwania) więzadło zostanie już uszkodzone, jednakże można w pełni przywrócić funkcje i sprawność kolana i zabezpieczyć je na tyle, aby nie dochodziło do urazu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza