Skręcone kolano, naderwane więzadła a brak stabilności kolana [Porada eksperta]

2015-05-10 18:20

W wieku piętnastu lat, w czasie gry w piłkę, skręciłem kolano. Udałem się z tym do lekarza, lekarz zdiagnozował stłuczenie i noga została włożona w gips na 2 miesiące, a co tydzień była robiona punkcja. Po 2 latach znowu skręciłem to samo kolano - prawe. Tym razem lekarz nie zakładał gipsu, tylko powiedział bym rozchodził nogę i po miesiącu powinno być lepiej. Przez rok odczuwałem dolegliwości związane z tym kolanem, RTG nic nie wykazało, zrobiono mi tomografię komputerową kolana i okazało się, że miałem naderwane obydwa więzadła boczne. Miałem operację usunięcia tych naderwanych miejsc, prawe więzadło zredukowano mi o 30%, lewe o 40%. Od jakiegoś czasu znowu mam ten sam problem, z tą różnicą, że nie miałem od czasu operacji żadnej kontuzji w tym kolanie, noga wygina mi się w kolanie, kiedy jest zmęczona, od pracy, ale nie przy jakimś wysiłku, zazwyczaj kiedy stoję lub się podpieram o coś nogami, po dłuższej jeździe samochodem, gdy z niego wychodzę. Pracuję jako kierowca, więc jest to bardzo utrudniająca życie dolegliwość.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

W postępowaniu leczenia, o którym napisałeś, zabrakło kompletnie usprawniania - pomijam kwestię zakładania w gips stawu kolanowego, bo uważam to za kompletne nieporozumienie. Natomiast po zabiegu rzekomej redukcji (cokolwiek to znaczy) więzadeł nadal nie miałeś żadnego postępowania w postaci fizjoterapii. Prawdopodobnie kolano jest niestabilne, bo nie ma stymulacji, aby utrzymywać równowagę w przestrzeni (osłabienie propriocepcji). Myślę, że powinieneś udać się do fizjoterapeuty, aby dokładnie sprawdził, czy z poziomu samych tkanek miękkich nie ma żadnych ograniczeń i zbędnych napięć, a następnie powinien wdrożyć ćwiczenia globalne w całych łańcuchach (trening całego ciała), aby to kolano ustabilizować funkcjonalnie. Jest to niezbędne postępowanie po tego typu urazach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza