Uraz kręgosłupa - smagnięcie biczem: czy ból może utrzymywać się tak długo? [Porada eksperta]

2015-06-21 18:54

Osiem miesięcy temu uczestniczyłam w kolizji drogowej i doznałam urazu typu whiplash ("smagnięcie biczem"). Na drugi dzień pojechałam do lekarza, który zdiagnozował skręcenie i naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa, było wykonane także RTG, okazało się, że jest to odprostwanie lordozy szyjnej, dostałam kołnierz ortopedyczny na 2 tygodnie. Przeszłam fizykoterapię (laser, sollux, tens, interdyn) oraz masaż, który zakończyłam w kwietniu. W czasie fizykoterapii raz wystąpił kręcz szyjny. Obecnie szyja nadal mnie boli, odczuwam to każdego dnia, raz mniej, a raz bardziej. Bywają dni, kiedy skręt szyi w prawo bywa niemożliwy. Przy dłuższym siedzeniu w jednej pozycji głowa mimowolnie mi opada. Często także miewam bóle głowy i przeszywający ból, który pojawia się w prawej łopatce. Czy powinnam udać się ponownie na rehabilitację? Czy to normalne, że powikłania po takim urazie utrzymują się tak długo?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Objawy bólowe, które wciąż posiadasz, są wynikiem złej rehabilitacji. W takich przypadkach zalecana i skuteczna jest terapia manualna oraz terapia mięśniowo-powięziowa. Proponuję, abyś poszukała fizjoterapeuty bądź osteopaty (niekoniecznie z funduszu), którzy w odpowiedni sposób zajmą się tobą. Myślę, że jest szansa na pozbycie się bólu, tylko trzeba to zrobić w umiejętny sposób.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza