Rotacja kręgów po urazie pleców a trening siłowy [Porada eksperta]

2015-05-30 19:21

Po urazie pleców miałam stwierdzoną rotację 4. i 5. kręgu w odcinku lędźwiowym. Kręgi te zostały nastawione, ale nadal odczuwam punktowy, kłujący dyskomfort w tym odcinku. Nie utrudnia mi to żadnych czynności, po prostu jest odczuwalne. Czy taka rotacja wiąże się z dyskopatią lub rwą kulszową? Czy przy tych ewentualnych schorzeniach możliwy jest trening siłowy?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Zabieg terapii manualnej (korekcja ustawienia segmentów kręgosłupa) to jedno, warto oprócz tego zastosować jeszcze terapię tkanek miękkich w tej okolicy i obszarach bezpośrednio połączonych z tym obszarem, czyli całą powięzią piersiowo-lędźwiową i okolicą pośladków. Dodatkowo warto sprawdzić, czy pozostałe segmenty kręgosłupa nie są zablokowane. Duża szansa, że ból, który pozostał, pochodzi z punktu spustowego na którymś z otaczających mięśni (przypuszczam, bo nie znam mechanizmu urazu). Tej rotacji nie wiązałbym od razu z dyskopatią, czasem takie zablokowanie się zdarza. Trening siłowy zalecam w przypadku, gdy nie jest odczuwalny żaden ból przy zwykłych czynnościach, ponieważ inaczej może to spowodować komplikacje.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza