Bóle łydki i pośladka u 16 latka - interpretacja badań [Porada eksperta]

2014-10-01 0:27

Mam 16 lat i od maja mam problemy z bólem promieniującym od pośladka do łydki. Byłem na rezonansie i obecnie chodzę na rehabilitację. Mam pytanie dotyczące rezonansu. Nie wiem dokładnie , co dzieje się w kręgosłupie i co robić, żeby ból zniknął. Dodaję, że regularnie gram w piłkę nożna, chodzę do szkoły sportowej. Wynik rezonansu: badanie MR odcinka L-S kręgosłupa wykonane na aparacie Siemens Magnetom C!, uzyskując obrazy T1-, T2-zależne, T2-zależne z saturacją sygnału tkanki tłuszczowej, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, wykazało: - spłycenie lordozy lędźwiowej; - cechy częściowej dehydratacji i obniżenia wysokości krążka międzykręgowego L5-S1; - tylno-boczna prawa wypuklina krążka międzykręgowego L5-S1 ze zwężeniem zachyłka bocznego i możliwością ucisku korzonka nerwowego; - stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo; - blaszki graniczne trzonów kręgów L1-L5 o nieco nierównych obrysach; - sygnał szpiku kostnego elementów kręgosłupa L/S zachowany prawidłowo; - trzony kręgowe prawidłowej wysokości; - przejściowa budowa trzonu kręgu S1- cechy lumbalizacji; - ostre ustawienie kości krzyżowej.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Jeśli korzystasz aktualnie z fizjoterapii, to fizjoterapeuta, który się tobą zajmuje powinien wyjaśnić dokładnie na podstawie rezonansu i przede wszystkim na podstawie badania czynnościowego, co ci dolega i co dokładnie masz w związku z tym robić. Na co dzień pracuję m.in. z piłkarzami, ten problem jest wśród was dość częsty. Jest to z reguły wynikiem przeciążenia organizmu na skutek intensywnych treningów i braku regeneracji organizmu, braku rozluźniania układu mięśniowo -powięziowego, braku odpowiedniej stabilizacji mięśniowej.

Z opisu rezonansu, który zamieściłeś: w twoim kręgosłupie zaczynają mieć miejsce zmiany przeciążeniowe krążka w postaci wypuklin. Nie widząc samego zdjęcia rezonansu i nie badając cię nie mogę dokładnie stwierdzić na ile problem tyczy się stricte samego kręgosłupa, a na ile zaburzeń układu powięziowego. Jeśli chodzisz do sprawdzonego fizjoterapeuty, to powinien odpowiednio się tobą zająć i wyprowadzić cię z dolegliwości bólowych. Nie bój się go pytać o wszystkie twoje wątpliwości bo jego obowiązkiem jest wyjaśnić ci dokładnie jaki jest proces i niebezpieczeństwo zaniedbania tego typu objawów. Powodzenia w dalszej grze, oczywiście bez bólu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza