Ciągły ból odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa - co robić? [Porada eksperta]

2014-09-28 23:26

Proszę o pomoc w zaplanowaniu ćwiczeń na ból odcinka szyjnego i kręgosłupa piersiowego. Pracuję przy komputerze po osiem godzin dziennie. Bardzo mnie boli odcinek szyjny oraz kręgosłup piersiowy. Co kilka miesięcy chodzę na nastawienie, ale po ostatnim nastawieniu boli bardziej niż przed nastawieniem. Wiem, że są ćwiczenia, dlatego proszę o wskazanie, jakie ćwiczenia mogę wykonywać?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Ciężko jest ułożyć zestaw ćwiczeń na dane schorzenie nie widząc pacjenta i nie mogąc go zdiagnozować, bo zamiast pomóc można bardziej zaszkodzić. Jeśli Pani problem regularnie powraca, a jak to Pani napisała "nastawianie" (czyli terapia manualna kręgosłupa) nie przynosi rezultatów - wręcz przeciwnie, pogarsza stan, należałoby udać się do fizjoterapeuty, który zajmie się Panią bardziej szczegółowo. Mam tu na myśli przede wszystkim dokładne zdiagnozowanie problemu (być może będzie potrzebne badanie MRI).

Samo "nastawianie" kręgosłupa nie jest jedynym rozwiązaniem. Należałoby oprócz tego (a nawet w pierwszej kolejności) zająć się układem mięśniowo-powięziowym, aby go porozluźniać i przerwać błędne koło bólu. Dodatkowo sprawdzić cały kręgosłup, czy przypadkiem problem nie ma przyczyny w innym miejscu. Oczywiście siedzenie w pracy ma bardzo duże znaczenie, ale poza tym również pozycja podczas spania (jeśli śpi Pani na brzuchu proszę zmienić pozycję) i funkcjonowanie poza pracą może powodować narastanie dolegliwości.

Dopiero pozbycie się bólu po odpowiedniej terapii daje zielone światło dla ćwiczeń, aby utrzymać ten stan bezbólowy. Zachęcam poszukać dobrego fizjoterapeuty, który porządnie się tym zajmie. Pozdrawiam!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza