Co oznacza ograniczenie ruchomości palca ręki? [Porada eksperta]

2015-05-10 1:40

Co oznacza stwierdzenie: ograniczenie ruchomości powyżej 50% ze zmianami wtórnymi, a co bez zmian wtórnych? Pytanie dotyczy 5. palca ręki.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Niestety nie jestem w stanie odnieść się w całości do twojego pytania, bo nie do końca wiem, jak wygląda sprawa - jaki był uraz itd. Ogólnie zmiany wtórne przy ograniczeniu ruchomości mogą dotyczyć zmian w strukturze stawu na skutek właśnie ograniczenia ruchu (przebudowanie stawu, zwapnienia, staw rzekomy, ograniczenia tkanki miękkiej itp.). Bez zmian wtórnych świadczy, że sam staw jest w porządku, a zmiana jest typowo funkcjonalna. Piszę dość ogólnikowo, gdyż nie wspomniałeś, co dokładnie stało się z twoim palcem i jak długa jest ta sprawa. Spróbuj udać się do fizjoterapeuty, aby zweryfikować, co można by zadziałać w tej sprawie. Być może, że terapią manualną uda się przywrócić w jakimś stopniu ruchomość palca.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza