Jakie badanie zrobić przy ostrych bólach w nodze? [Porada eksperta]

2014-09-29 23:24

Z powodu bólów mięśniowych w prawej nodze w czasie chodzenia utykam. Bóle pojawiają się raz poniżej kolana wzdłuż piszczeli, a innym razem powyżej kolana w udzie w różnych miejscach. W czasie wstawania z pozycji siedzącej pojawia się najpierw ból w udzie (nie zawsze w tych samych miejscach), a już pod obciążeniem kolano można powoli ustawić do pozycji pionowej. Stojąc na tej nodze nic nie boli, natomiast kiedy ją podnoszę i chcę na niej ponownie stanąć pojawiają się bóle takie jak wyżej opisano i tak krok po kroku. Badania stawu kolanowego wykazały, że jest on stabilny, a RTG wykazało niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, natomiast dla stawu biodrowego zalecono leczenie operacyjne. Ponieważ przed operacją lewego biodra 10 lat temu takich bólów nie miałem, dlatego chciałbym profilaktycznie przeprowadzić badania USG mięśni i cięgieł lub Dopplera tętnic nogi tylko nie wiem, które w tym przypadku byłoby najbardziej przydatne. Uprzejmie proszę o fachową poradę.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Objawy jakie Pan opisał mogą faktycznie być wynikiem zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego i kompensacji na poziomie kręgosłupa w wyniku oszczędzania tej kończyny (zmiana biomechaniki ruchu). Układ mięśniowo-powięziowy (otaczające staw mięśnie i powięzi) mogą dawać tego typu dolegliwości, dlatego warto może spróbować terapii, która uwzględniłaby rozluźnienie i uwolnienie restrykcji tych właśnie struktur. Zatem zachęcam, aby znalazł Pan fizjoterapeutę, który spróbowałby tutaj coś zaradzić.

Jeśli chodzi o pytanie dotyczące badań obrazowych: aby wykluczyć bądź potwierdzić problemy bólowe z układu krążenia, jak najbardziej proszę wykonać badanie USG dopplerowskie tętnic i żył powierzchownych i głębokich. Zwykłe badanie USG stawu biodrowego ewentualnie wykaże, czy ma miejsce jakiś aktywny proces zapalny w stawie. Z wynikami (RTG stawu biodrowego, badania USG) proszę udać się do fizjoterapeuty, może uda się wtedy jakoś poprawić komfort funkcjonowania.

Pozdrawiam, Mateusz Idzikowski.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza