Opuchlizna po złamaniu nogi [Porada eksperta]

2014-09-01 23:05

W czym można wyleczyć opuchliznę, która została po złamaniu nogi? Jakie są najlepsze metody?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Witam. Opuchlizna po złamaniach wynika z zalegania zastoiny. Jest to związane ze zmniejszeniem przepływów płynów w wyniku unieruchomienia danej okolicy na czas jej regeneracji. Problem ten może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po złamaniu. Aby temu zapobiegać przede wszystkim należy stwierdzić jakiego rodzaju jest to opuchlizna - zrobi to na pewno fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty. Co do metod, to jest ich wiele począwszy od pracy manualnej polegającej na przywracaniu prawidłowej ruchomości, prawidłowej pracy powięzi oraz przepływu płynów na zasadzie drenażu manualnego (celuję, że to będzie najskuteczniejsze w tym przypadku), poprzez chłodzenie danej okolicy, skończywszy na różnego rodzaju maści np. na bazie arniki i kasztanowca, mających na celu usuwanie obrzęków. Tak jak wspomniałem wyżej - wybór należy do osoby, która będzie się tym zajmować. Zachęcam zatem, aby udać się do specjalisty, bowiem proces usprawniania ulega wtedy znacznemu przyspieszeniu. Życzę szybkiego powrotu do sprawności.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza