Pogłębienie kąta l-s -co oznacza? [Porada eksperta]

2014-11-17 18:01

Co oznacza w opisie RTG "pogłębienie kąta l-s"? Czy to coś poważnego, może powodować ból lędźwi, który mi towarzyszy ponad 2 miesiące?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Pogłębienie kąta L-S oznacza - jak sama nazwa wskazuje, zwiększony kąt na przejściu lędźwiowo-krzyżowym pomiędzy ostatnim kręgiem lędźwiowym (l5), a kością krzyżową (zwłaszcza kręg S1). Prawdopodobnie (nie widzę pani zdjęcia RTG), ma pani ustawioną bardziej poziomo kość krzyżową i w związku z tym również pogłębioną lordozę lędźwiową.

Jeśli na badaniu RTG jest coś takiego widoczne - prawdopodobnie będzie pani towarzyszył zespół skrzyżowania dolnego (mocno napięte pasmo mięśnia prostownika grzbietu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz przykurczem zginaczy biodra - osłabieniem zaś mięśni pośladkowych i mięśni brzucha). Powstaje wówczas asymetria napięcia prowadząca do przeciążenia w odcinku lędźwiowym - stąd być może wspomniane przez panią dolegliwości bólowe. Snuję jedynie przypuszczenia, gdyż ciężko cokolwiek zdiagnozować przez internet nie badając pani układu mięśniowo-szkieletowego. Z racji towarzyszących dolegliwości bólowych warto skorzystać z pomocy specjalisty (np. fizjoterapeuta), który dokładnie przeprowadziłby badanie i mógł w związku z tym coś zaradzić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza