Przepuklina dyskowa a ćwiczenia odchudzające [Porada eksperta]

2015-02-15 16:59

Mam 21 lat, 162 wzrostu, a ważę 58 kg. Mam problemy z kręgosłupem. Otóż mam przepukliny dyskowe na wysokości L4-L5 i L5-S1, uciskające na nerwy. Chciałabym przed latem zgubić kilka kilogramów i trochę wyrzeźbić ciało. Problem polega na tym, że nie wiem, jakie ćwiczenia mogę wykonywać, aby sobie nie zaszkodzić. Czy są jakieś ćwiczenia bezpiecznie dla kręgosłupa przy przepuklinie dyskowej?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Jeśli chodzi o wspomniane przepukliny: to czy obecnie odczuwa pani jakieś dolegliwości bólowe z nimi związane? Nic pani o tym nie wspomniała. Wnioskuję jedynie, że jakieś kroki były tu podjęte w celu ich redukcji. Trudno przez internet zalecić cokolwiek, jeśli chodzi o terapię czy ćwiczenia osobom z problemami bólowymi kręgosłupa, nie widząc ich i nie mogąc ich zbadać. Trochę jak wróżenie z fusów... Jeśli odczuwa pani obecnie jakikolwiek ból, przede wszystkim trzeba się go pozbyć - czyli udać się do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego/osteopaty, aby zlikwidować ów ból i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dopiero wtedy powinno zalecać się odpowiednie ćwiczenia. Po pierwsze, aby ustabilizować problemy z kręgosłupem, a po drugie, włączyć jakiś trening funkcjonalny w celu zadbania o redukcję masy i wspomnianą przez panią chęć zbudowania rzeźby. Myślę, że do lata jak najbardziej da się to zrobić, tylko wszystko w odpowiedniej kolejności i z głową, a nie na własną rękę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza