Rehabilitacja po operacji wydłużenia ścięgna Achillesa [Porada eksperta]

2014-11-28 19:18

Dnia 23.10 br. miałem operację wydłużenia ścięgna Achillesa. Dnia 14.11 usunięto szwy i obcięto gips poniżej kolana. Zalecono rehabilitację, lecz nie wiem jakie konkretnie ćwiczenia należy wykonywać. Chciałbym się dowiedzieć, czy prawie miesiąc od operacji wchodzi w grę np. krioterapia, masaż, magnetronik, laser, rowerek treningowy i czy można obciążać nogę na wyciągu do 15 kg. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Na samym początku zapytam, z jakiego powodu zdecydowano się na zabieg wydłużania ścięgna Achillesa? Związane jest to z MPD i z chodzeniem na palcach czy jest jakiś inny powód?

Gips po zdjęciu szwów prawdopodobnie będzie jeszcze przez dwa tygodnie - chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej.

Co do rehabilitacji, to osoby prowadzące powinny zlecić i zagwarantować, aby takowa miała miejsce. Wszelkie zabiegi powinny być rozpisane. Największy wpływ na początku po zdjęciu gipsu będą miały tutaj zabiegi manualne - m. in. terapia tkanek miękkich i terapia manualna, aby uruchomić i uelastycznić samo ścięgno Achillesa oraz uruchomić staw skokowy do zgięcia grzbietowego (niezbędne do poprawnego chodzenia). Dopiero w następnej kolejności będzie trzeba skupić się nad wzmacnianiem mięśni łydki i całej kończyny, jak i pracą nad całym ciałem.

Życzę powodzenia w usprawnianiu i nieprzyspieszania pewnych etapów. Wszystko w swoim czasie. Pozdrawiam!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza