Torbiel Bakera pod kolanem: co można z nią zrobić? [Porada eksperta]

2015-04-13 15:17

Mam widoczną cystę Bakera o wymiarach 26 x 17 x 5 mm, pod kolanem. Czy można ją wyleczyć bez zabiegu i czy nieleczona stanowi zagrożenie? Uszkodzenie nastąpiło w 2010 roku, po kontuzji kolana.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Cysta (torbiel) Bakera jeśli nie daje objawów bólowych ani też nie ogranicza w żaden sposób ruchomości stawu kolanowego - przyjmuje się za względnie bezpieczną. Sama w sobie może zniknąć samoistnie, ale też utrzymywać się nawet przez wiele lat. Jeśli natomiast daje objawy bólowe, ogranicza lub też powiększa się należy podjąć leczenie - od fizjoterapii począwszy, a w ostateczności pomyśleć nad zabiegiem usunięcia chirurgicznego (o tym decyduje lekarz prowadzący). Nie wiem, jak to wygląda w pani przypadku, bo nic pani nie wspomniała o objawach bólowych. Jeśli takowe są, można spróbować udać się do fizjoterapeuty, aby ocenił swoim okiem, przebadał i stwierdził, czy można w jakiś sposób pomóc. Opinia lekarza ortopedy (jeśli jeszcze nie było) również będzie wskazana. Wtedy sytuacja będzie klarowna i będzie można coś konkretnego postanowić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza