Ciągły ból po urazie kolana na nartach [Porada eksperta]

2015-05-16 18:53

Jechałam na nartach, skręcałam nartami w lewo, przewróciłam się i wylądowałam na pośladkach. Narty się nie wypięły, kolana więc pozostały zwrócone w lewą stronę, podczas gdy ja siedziałam prosto. Czułam ciągły ból (nie umiem określić dokładnie miejsca bólu), obojętnie, czy noga była wyprostowana, czy zgięta. Najbardziej bolało, kiedy chciałam ją mocno wyprostować (jakbym stawała na palcach). Smarowanie maściami z ketoprofenem nie przynosiło ulgi. Miałam robione USG kolana i okazało się, że jedno ścięgno jest naciągnięte. Kolano miało boleć jeszcze przez jakieś pół roku, tak powiedziała doktor. To było w lutym, ale nie widzę ustępowania bólu w czasie. Czy mogę ćwiczyć, jeździć na rowerze i robić inne rzeczy, bo brak ruchu mocno mi doskwiera? Chciałabym też wiedzieć, co mnie boli i dlaczego nie umiem tego miejsca dokładnie zlokalizować? Boli mnie zawsze, np. kiedy siedzę z założoną prawą nogą na lewą, trzymam luźno kolano i chwytając lewą ręką za prawą kostkę, ciągnę całą nogę w górę (kostką do sufitu). Kiedy robię identyczny ruch samą nogą, przy napięciu mięśni - nie czuję żadnego bólu.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Uraz, jaki przedstawiłaś, świadczy o typowym mechanizmie skręceniowym kolana, podczas którego może dojść do naciągnięcia lub nawet zerwania odpowiednich więzadeł w stawie kolanowym. Skoro badanie USG wykazało jedynie naciągnięcie to proces usprawniania jest szybszy. Dziwi mnie tylko, że lekarz, u której byłaś, nie zleciła ci żadnej rehabilitacji. Myślę, że najrozsądniej będzie, jak poszukasz w swojej miejscowości fizjoterapeuty i udasz się do niego. On powinien dokładnie zdiagnozować, jakie struktury w stawie zostały podrażnione, i zaproponować odpowiednią formę terapii (manualnej, tkanek miękkich np. FDM). Na razie odradzam ci wszelką aktywność fizyczną z racji tego, że ciągle odczuwasz ból. Przede wszystkim trzeba się go pozbyć, a dopiero później myśleć o ćwiczeniach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza