Czy można wpłynąć na zwiększenie wzrostu w okresie dojrzewania? [Porada eksperta]

2015-05-30 19:35

Czy istnieje możliwość, aby w jakiś sposób pobudzić (może niekoniecznie odpowiednie określenie) zwiększenie wzrostu, sam wzrost, w okresie dojrzewania? W tym roku kończę 20 lat i powoli mój wiek dojrzewania zacznie/zaczyna przemijać, jednakże chciałbym mieć pewność, że będę wyższy.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Obawiam się, że twój naturalny wzrost kostny jest na etapie końcowym lub już prawdopodobnie się zakończył i raczej w tym wieku nie liczyłbym na to, że jeszcze urośniesz. Niestety, nic mi nie wiadomo o wspomaganiu wzrostu w tym wieku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza