Dyskopatia a taniec sportowy [Porada eksperta]

2015-05-10 18:31

Czy jest możliwość uprawiania tańca sportowego przy dyskopatii? I czy jest szansa na całkowite jej wyleczenie?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Dyskopatia dyskopatii nierówna. To tylko opis schorzenia, nic nie mówi o dolegliwościach. Zmiany strukturalne, jeśli nastąpiły, to już zostają, ale to nie znaczy, że nie da się w pełni normalnie żyć. Są osoby mające stwierdzoną dyskopatię, które funkcjonują w pełni sprawnie, bo dbają o to, aby stan ten był zabezpieczony. Są natomiast także osoby, które mają typowy stan przeciążeniowy i nie są w stanie funkcjonować, gdyż za bardzo z tym nic nie robią. Przede wszystkim: na jakiej podstawie została stwierdzona u ciebie dyskopatia? Były robione jakieś badania obrazowe poza RTG? Rozumiem, że cierpisz z powodu dolegliwości bólowych pleców? Myślę, że w pierwszej kolejności, zanim zaczniesz naukę tańca sportowego (z wszelką jego odmianą akrobatyki itp.), udaj się do fizjoterapeuty, aby pozbyć się bólu (jeśli takowy masz), następnie powinnaś zostać poinstruowana, w jaki sposób zabezpieczyć swoją sylwetkę poprzez odpowiednie ćwiczenia stabilizacji wraz z prawidłowym oddechem przepony. Dopiero wtedy rozważałbym podjęcie dynamicznych aktywności. W innym przypadku możesz zrobić sobie krzywdę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza