Przywrócenie sprawności kolana po zabiegu artroskopii [Porada eksperta]

2015-06-28 17:14

Jestem osobą aktywną fizycznie (gram w piłkę nożną). Miałem artroskopię kolana, USG wykazało uraz łąkotki oraz uszkodzenie więzadła środkowego i pobocznego. Po artroskopii okazało się, że miałem porozrywane jakieś włókienka, które zostały poczyszczone i mam naderwane więzadło krzyżowe. Lekarz zalecił ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy oraz początkowo bieganie i granie w piłkę w ortezie. Czy jest szansa, aby więzadło krzyżowe zrosło się do normalnego stanu? Co zrobić, aby zadbać o sprawność kolana?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Po zabiegu artroskopii powinieneś przejść rehabilitację, która przywróci sprawność twojego kolana i całego organizmu. W związku z tym nie czekaj, aż kolano samo dojdzie do sprawności - znajdź fizjoterapeutę, który podejmie się usprawniania. Przeprowadzi z tobą terapię i pokaże ci odpowiednie ćwiczenia, które przywrócą masę i siłę mięśniową, zapewniając przy tym pełną stabilność kolana. Co do twojego pytania - raz uszkodzone (na szczęście nie masz pełnego zerwania) więzadło zostanie już uszkodzone, jednakże można w pełni przywrócić funkcje i sprawność kolana i zabezpieczyć je na tyle, aby nie dochodziło do urazu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza