Upadek w trakcie ćwiczeń a ból z tyłu głowy [Porada eksperta]

2015-04-12 22:30

Dwa dni temu podczas podciągania na drążku, przy upadku mięśniowym (robieniu ostatniego powtórzenia resztkami sił), pojawił się straszny ból z tyłu głowy, jakby w okolicy płata potylicznego. Na samy środku głowy, czuć tam jeszcze kręgosłup. Ból pojawił się następnego dnia rano podczas robienia pompek i powtórzył się znów przy podciąganiu. Dziś pojawił się nawet po przebiegnięciu około 100 m. Nie wiem, co zrobić. Czy przerwa od treningów wystarczy? Co tak naprawdę się dzieje ? Dodam, że przygotowuję się do egzaminów do straży pożarnej i ćwiczyć po prostu muszę.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Problem, który opisujesz powstał na skutek przeciążenia (sam to opisałeś jako wykonanie ćwiczenia resztkami sił - niekoniecznie rozsądne). Nie do końca rozumiem opis "przy upadku mięśniowym" - czego to dotyczy? Spadłeś z drążka? Jeśli tak, to mogło dojść do stłuczenia potylicy, a jeśli nie było stricte urazu - tylko silne napięcie (będę trzymał się tego scenariusza), to prawdopodobnie organizm broniąc się i szukając potencjału sił spowodował przeciążenie całej obręczy barkowej wraz z mięśniami karku i szyi. Zdecydowanie zaleciłbym na razie przerwę w treningach i udanie się do fizjoterapeuty, aby zdiagnozował, gdzie dokładnie leży twój problem i jak temu zaradzić. Dodatkowo powinien ukierunkować cię w niektórych ćwiczeniach (m.in. prawidłowa korekcja pozycji ciała podczas ćwiczeń), abyś ćwicząc do tak trudnego siłowo egzaminu nie zrobił sobie po prostu większej krzywdy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza