Czy masaż w ciąży jest bezpieczny? Tak, o ile robi go profesjonalista

2021-02-26 13:12

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny i czy warto go wykonywać? Ciąża to okres, któremu często towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, tak jak obrzęki, bóle nóg, bóle kręgosłupa czy głowy. Jedną z metod na ich pozbycie się jest masaż, który - wykonywany przez profesjonalistę - jest bezpieczny i przynosi ulgę.

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny? Tak, o ile robi go profesjonalista
Autor: Getty images Masaż w ciąży - tylko u profesjonalisty

Przyjmuje się, że masaże w ciąży są bezpieczne od 12 do 37 tygodnia ciąży. Nie ma badań stwierdzających szkodliwość masaży w 1 trymestrze ciąży, jednak jest to okres, w trakcie którego zarodek rozwija najważniejsze dla swojego rozwoju struktury, dlatego warto w tym czasie zachować szczególną ostrożność.

Po 37 tygodniu ciąży macica jest niezwykle wrażliwa na bodźce, a masaż może wyzwolić skurcze doprowadzając nawet do przedwczesnego porodu. Jaki rodzaj masażu w ciąży jest bezpieczny dla mamy i dziecka?

Spis treści

  1. Jakie rodzaje masażu są bezpieczne w ciąży?
  2. Co można masować w ciąży?
  3. Jakie są przeciwwskazania do masażu w ciąży?
  4. Masaże w połogu - czy są bezpieczne?

Jakie rodzaje masażu są bezpieczne w ciąży?

Dolegliwościami, które są najbardziej męczące dla kobiet w ciąży są obrzęki i bóle kręgosłupa. Pomocny w zmniejszaniu tych dolegliwości może być masaż prenatalny. Jest to technika masażu dobrana do potrzeb kobiet w ciąży, mająca na celu niwelowanie obrzęków, bólów kręgosłupa, a także zapobieganie wystąpienia rozstępów.

Niezwykle ważne jest, aby masaż wykonywany był przez profesjonalistę, który dobiera odpowiednie techniki masażu do potrzeb kobiety, biorąc pod uwagę jej stan ogólny oraz konkretne potrzeby. Masaże wykonywane przez osoby niewykwalifikowane mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Po pierwsze – istnieją przeciwwskazania do wykonywania masażu w czasie ciąży, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze masaż jest wskazany i bezpieczny. Po drugie na ciele występują tak zwane punkty spustowe, których ucisk może wyzwolić wydzielanie oksytocyny powodującej skurcze macicy.

Sam masaż wykonywany nieumiejętnie może także wyzwolić skurcze macicy. Masaż wykonywany przez profesjonalistę daje lepsze, bardziej długotrwałe efekty i jest dużo bardziej bezpieczny. W trakcie zabiegu można uzyskać od fizjoterapeuty wskazówki dotyczące bezpiecznego, nieinwazyjnego masażu kobiety w ciąży i zastosować je w domu, jednak najlepszy efekt uzyskamy tylko dzięki masażom wykonywanym przez fizjoterapeutę.

Najważniejsze jest jednak poinformowanie lekarza prowadzącego ciąże o planach rozpoczęcia masaży prenatalnych, ponieważ wyda on zalecenia dla fizjoterapeuty planującego terapie manualne oraz wykluczy ewentualne przeciwskazania do zabiegu. Fizjoterapeuta przed przystąpieniem do zabiegu powinien także zapoznać się z wynikami badań, niekiedy może także poprosić o pisemną zgodę ginekologa na zabieg. Na masaż warto wziąć ze sobą kartę ciąży.

Co można masować w ciąży?

Masaż kobiety w ciąży jest nieco delikatniejszy niż masaż konwencjonalny. Wskazane są techniki masażu klasycznego i hydromasażu, wspomagająco w zwalczaniu obrzęków stosuje się masaż limfatyczny, który usprawnia przepływ limfy i zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie.

Przeciwwskazane jest stosowanie masaży z użyciem aparatów, masażu tajskiego i masażu shiatsu, ostrożnie należy wykonywać masaż stóp.

W czasie ciąży można masować brzuch, twarz, plecy, pośladki, kark, kończyny górne i dolne, z ostrożnością w okolicy stóp. Masaż brzucha powinien bezwzględnie być wykonywany przez profesjonalistę.

Masaż może być wykonywany w pozycji leżącej „na wznak”, wskazane jest jednak masowanie w pozycji na lewym boku, szczególnie w późniejszych okresach ciąży.

Jakie są przeciwwskazania do masażu w ciąży?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że masaż jest wskazany u kobiet w ciąży fizjologicznej, o przebiegu prawidłowym, ale nawet w takiej ciąży przed decyzją o masażu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przeciwwskazaniami do masażu prenatalnego są wszelkie patologie ciąży – ciąża zagrożona, przedwczesne odklejanie się łożyska, łożysko przodujące czy wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu.

Ponadto do przeciwwskazań ze strony przyszłej mamy należy cukrzyca, skaza krwotoczna, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, anemia, choroby nerek, trzustki, tarczycy, krwawienia i plamienia z dróg rodnych oraz gestoza, czyli zatrucie ciążowe.

Niektóre z przeciwwskazań są przeciwwskazaniami względnymi, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu kwalifikacji do takiego zabiegu.

Masaże w połogu - czy są bezpieczne?

Masaże są też wskazane w okresie połogu. U kobiet rodzących siłami natury masaże powłok brzusznych można wdrażać od pierwszego dnia połogu – wspomagają one obkurczanie się macicy i szybszy powrót do formy sprzed ciąży. Dotyczy to jednak kobiet, których poród przebiegał bez komplikacji i podobnie jak w przypadku masażu w ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

U kobiet rodzących poprzez cesarskie cięcie masaże można wdrożyć ok 6 tygodni po porodzie. Wówczas masaż nakierowany jest głównie na mobilizowanie blizny poporodowej, co wpływa na szybszy powrót do formy.

Masaż w ciąży może być skuteczną metodą walki z męczącymi objawami ciąży takimi jak obrzęki czy bóle kręgosłupa. Wpływa on też pozytywnie na stan skóry oraz ogólne samopoczucie. Warto także korzystać z masażu podczas połogu. Najważniejsze dla bezpieczeństwa zarówno matki jak i dziecka jest korzystanie z masażu u wykwalifikowanych fizjoterapeutów mających doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży i połogu, a także konsultacja z lekarzem przed decyzją o rozpoczęciu masaży prenatalnych.

Czytaj również: Masaż PeLoHa: na czym polega i czy można go wykonywać w ciąży?

Masaż relaksacyjny - jaki rodzaj masażu wybrać?

Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza