Ból kolana po dłuższym spoczynku [Porada eksperta]

2014-09-18 23:04

Od dłuższego czasu wykonuję dużo ćwiczeń (brzuszki, wykroki, przysiady) w dużej mierze na uda i pośladki. Zawsze staram się rozciągać przez i po ćwiczeniach, a przed treningiem wykonuję rozgrzewkę. Przypuszczam jednak, że kiedyś mogła być ona za krótka lub niedokładna, co spowodowało, że po dłuższym spoczynku w chwili, gdy chcę wyprostować kolano, odczuwam lekki ból i od czasu do czasu skurcze. Nie są one silne i po rozruszaniu ustają. Od czasu do czasu też biegam, więc możliwe, że źle stanęłam czy coś podobnego. Już od paru dni nie wykonuję żadnych ćwiczeń, ani biegów. Farmaceutka poleciła mi maść Traumon i opaskę uciskową, którą zakładam na godzinę, dwie w domu podczas chodzenia (nie wiem, czy to wystarczający czas działania opaski). Zażywam także od dwóch dni tabletki Collaflex. Kolano nie jest opuchnięte ale od czasu do czasu słyszę w nim takie lekkie "strzelanie", jednak nie jest to częste. Czy maść i opaska będzie wystarczająca, czy jednak będę musiała wybrać się do specjalisty?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Objawy, które Pani wymieniła, są bardzo szczegółowe. Zabrakło w nich jedynie dokładnej lokalizacji bólu w kolanie. Być może wyżej wymienione objawy powstały na skutek przetrenowania (zbyt duża ilość ćwiczeń, a za mało regeneracji).

Stretching to nie wszystko dla mięśni, potrzebne jest jeszcze rozluźnianie mięśniowo-powięziowe przy pomocy np. piłki tenisowej lub wałka, aby utrzymać powięzi w pełnej ich elastyczności. Dodatkowa przyczyna może znajdować się w miednicy (nieprawidłowe ustawienie stawów krzyżowo-biodrowych, powodujące asymetrię napięcia, w której najsłabszym ogniwem zostało kolano).

Mimo wszystko zalecałbym wizytę u dobrego fizjoterapeuty, aby zdiagnozować problem i włączyć odpowiednie postępowanie - maść i opaska może tu niestety nie wystarczyć.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza