Ból w stawie skokowym po urazach [Porada eksperta]

2015-01-23 19:30

W ciągu 3 lat 4 razy miałam stwierdzone skręcenie stawu skokowego prawego i raz gałązkowe złamanie kości strzałkowej prawej. Od ostatniego skręcenia minęło pół roku, a moja prawa stopa jest wyraźnie skręcona w lewą stronę do środka. Stopa przy nadmiernym wysiłku boli i pojawia się niewielki obrzęk. Z czym może być do związane?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Czy uprawia pani jakąś dyscyplinę sportu, w związku z którą dochodziło do ponownych urazów skręceniowych (tzw. inwersyjnych)? Należy pamiętać, że raz skręcony staw skokowy powoduje niestabilność i ryzyko ponownego skręcenia wyraźnie wzrasta - zwłaszcza, gdy nie w pełni została przeprowadzona fizjoterapia po urazie. Nie napisała pani, w którym miejscu było złamanie - przypuszczam, że była to konsekwencja skręcenia, czyli przy nasadzie dystalnej kości. Być może to "wyraźne skręcenie stopy w lewo" jest wynikiem unieruchomienia po złamaniu... Czy była przeprowadzona jakakolwiek terapia manualna/ mięśniowo-powięziowa po urazach - zwłaszcza złamaniu? Ból po wysiłku i niewielki obrzęk mogą świadczyć o tym, że znajdują się w okolicy stawu skokowego dystorsje (zaburzenia) powięziowe, które ograniczają swobodną pracę stawu, a co za tym idzie, nie ma jego pełnej funkcji. Najlepszym posunięciem będzie udanie się do fizjoterapeuty, który dokładnie przebada staw skokowy i określi od czego pojawiają się dolegliwości i co można zrobić, aby ten stan poprawić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza