Bóle kręgosłupa po przebytej chemioterapii [Porada eksperta]

2014-12-24 14:43

Proszę o interpretację i poradę, bo nie wiem, co mnie dalej czeka. Jestem osobą cztery lata po nowotworze płuca, w tej chwili z jednym płucem. Strasznie bolą mnie plecy i kręgosłup, odebrałam badania i się znów załamałam. Oto wyniki badania TK kręgosłupa ledźwiowo-krzyżowego: ''Odcinek l-s zniesienie fizjologicznej lordozy z nadmiernym przodopochyleniem kości krzyżowej - zmiany zwyrodnieniowe w stawach między kręgowych odcinka kr L, drobne ostefity na krawędziach trzonów kręgowych, obniżenie tarczy międzykręgowej L3/L4, L4/L5, L5/S1, zmiany miażdżycowe aort brzusznej i naczyń biodrowych, prawoboczna wypuklina krążka m-kręgowego na poziomie ruchowym L4/L5 powodując redukcje rezerwy płynowej i ucisk worka oponowego, Tylno- centralna przepuklina krążka m-kręgowego na poziomie ruchowym L5 /S1 ze zniesieniem lewego zachyłka bocznego powodując redukcje rezerwy płynowej i ucisk worka oponowego oraz cechy ucisku korzenia nerwowego lewego. Mri kręgosłupa bez kontrastu, opis badania wykonano aparatem 1,5T wykonano sekwencje SE ,FSE uzyskując obraz T1 i T2- zależne w płaszczyznach : strzałkowej, Koronalnej i poprzecznej. Badaniem odcięto odcinek C/Th4 kręgosłupa. Spłycenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa w badanym zakresie. Wysokość trzonów kręgów zachowania. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów, na poziomach C3/C4/C5/C6/C7/Th1 doskonałowo redukują przestrzeń płynowa worka oponowego. Tarcze międzykręgowe, odwodnione na poziomach C5/C6/C7 o obniżonej wysokosci. Na poziomie C2/C3 szerekopodstawna protruzja tarczycy międzykręgowej wraz z osteofitami powoduje niewielka redukcje przestrzeni płynowej. Na poziomie C4/C5 centralno prawobocznej protruzja tarczycy ,międzykręgowej wraz z osteofitami powoduje asymetryczne ograniczenie przestrzeni płynowej i redukcję prawego otworu międzykręgowego. Na poziomach C5/C6 I C 6/C7 szerokopodstawna protuzja tarczy międzykręgowej z uciskiem na struktury worka oponowego wraz z osteofitami powoduje obustronne ograniczenie otworów międzykręgowych. Zmiany bardziej nasilone na poziomie C6/C7 Morfologia sygnału rdzenia kręgowego oraz tkanek miękkich okołokregusłupowych w badanym odcinku prawidłowa''. Chciałabym wiedzieć, czy dyplomowany fizykoterapeuta/kręgarz mógłby pomóc?  Do operacji się nie kwalifikuję ze wzgledu na mój stan zdrowia. Co dalej mam zrobić? Czy ten stan mogła wywołać chemioterapia, którą dostałam cztery lata temu?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą mieć wiele przyczyn - zmiany w obrazie TK mogły zostać przyspieszone w wyniku przebytej chemioterapii (organizm wówczas ulega potężnemu wyniszczeniu/osłabieniu struktur na każdej płaszczyźnie), może być to typowo napięciowe/przeciążeniowe/stresowe, a może być to faktycznie spowodowane wykazanymi w obrazie i opisie TK zmianami krążków międzykręgowych (w konsekwencji wszystkich możliwości + zmiany wieloletnie). Żeby jednak stwierdzić co można by z tym zrobić i jak pani ulżyć w funkcjonowaniu (pod warunkiem, że proces nowotworowy jest wykluczony), powinna pani udać się do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego/osteopaty (Na marginesie - nie nie ma kogoś takiego jak FIZYKOTERAPEUTA czy KRĘGARZ... Są wykwalifikowani fizjoterapeuci lub certyfikowani terapeuci manualni/osteopaci), który dokładnie zdiagnozuje, co generuje największe dolegliwości bólowe i spróbuje ułożyć jakiś plan leczenia. Proszę póki co nie zakładać czarnego scenariusza w związku z wynikiem badania TK, bowiem często obraz i opis badań wskazuje na nieadekwatną odpowiedź w stosunku do stanu faktycznego po badaniu klinicznym u terapeuty. Życzę powodzenia i ulgi w bólu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza