Ćwiczenia na kręgozmyk [Porada eksperta]

2015-03-13 16:43

Mam kręgozmyk 3 stopnia z wysunięciem 2 cm, jest to bardzo duża wada klasyfikująca się do operacji, którą będę miała za około rok (ponieważ moje kości nie są jeszcze w wystarczającym stopniu ukostnienia i nie jest to potrzebne "na cito",ponieważ nie mam ani bóli krzyżowych, ani objawów klinicznych). Ćwiczę, jestem osobą wysportowaną i boję się, że jak powiedział lekarz "jakimiś ćwiczeniami mogę sobie zaszkodzić". Proszę, o pomoc - które ćwiczenia mogą mi zaszkodzić lub pomóc w postępowaniu tej wady?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Witaj, poważny stan jak na tak młody wiek, ale pozytywnym aspektem jest to, że nie masz objawów bólowych/korzeniowych itp. dolegliwości. To świadczy tylko o tym, że zmiany w strukturze często nie idą w parze z funkcją i mimo znaczących nieprawidłowości można funkcjonować bez bólu. Jest to zasługą otaczającej ciało powięzi. Należy jednak pamiętać, że istnieje ryzyko że dolegliwości mogą się pojawić na skutek nieprawidłowych wzorców ruchowych - właśnie nieprawidłowe ćwiczenia, w wyniku których może dojść do restrykcji powięziowych. Dobór ćwiczeń to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Ogólnie potrzebne będą tutaj ćwiczenia stabilizacji centralnej. Nie da się internetowo udzielić gotowego zestawu. Myślę, że najrozsądniej będzie udać się do fizjoterapeuty, który najpierw zbada dokładnie Twój kręgosłup i ogólny stan układu mięśniowo-powięziowo-szkieletowego i wówczas będzie w stanie zalecić Ci ćwiczenia, które zabezpieczą Twój kręgosłup przed ewentualnym pogłębieniem kręgozmyku. Pozdrawiam, Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza