Ćwiczenia przy dyskopatii [Porada eksperta]

2015-03-06 18:49

Kilka razy wypadł mi dysk w okolicy lędźwiowej, lekarz stwierdził dyskopatię. Obecnie boli mnie prawa noga, od kolana, przez udo, aż do pośladka, co bardzo utrudnia mi chodzenie. Jak mogłabym sobie pomóc, wykonując może jakieś ćwiczenia. Lekarz zapisuje mi tylko środki przeciwbólowe.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Witam, Pani Stanisławo. Kolokwialne "wpadnięcie dysku" i ostry problem bólowy z promieniowaniem do nogi nie musi wcale wskazywać na aktywny stan dyskopatyczny. Trzeba to stwierdzić określoną diagnostyką funkcjonalną (ocena nie może opierać się wyłącznie na badaniu RTG i przypuszczeniach). Może to być typowy ból mięśniowo-powięziowy z bólami tzw. pseudokorzeniowymi - bardzo zbliżone do prawdziwych korzeniowych. Proponowałbym udać się na wizytę do fizjoterapeuty aby dokładnie Panią zdiagnozował i zaproponował wówczas odpowiednie leczenie, np. terapia manualna w połączeniu z terapią mięśniowo-powięziową. Ćwiczenia w ostrym stanie bólowym raczej nie są wskazane, gdyż mogą pogorszyć stan. Leki przeciwbólowe też problemu nie załatwią. Pozdrawiam, Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza