Czy rehabilitacja pomoże na zaburzenia równowagi? [Porada eksperta]

2014-10-12 22:58

24 listopada mam zacząć rehabilitację na zaburzenia równowagi - ćwiczenia PNF, koordynacyjne i równoważne. Zaburzenia równowagi mam odkąd wystąpiła u mnie nagła głuchota ucha lewego. Robiłam TK kosteczek słuchowych i właśnie z tego badania wynikło, że mam zwichnięte kosteczki słuchowe. Przyczyną jest to, że 22 listopada 2012 miałam wypadek samochodowy, w wyniku którego byłam 3 tygodnie w śpiączce i doznałam wielu obrażeń ciała. Czy w związku z tym rehabilitacja pomoże na zaburzenia równowagi? Czy to będzie tak jak z głuchotą, że nigdy nie odzyskam słuchu i równowagi? Bo w przypadku głuchoty pomóc mi może jedynie implant czy aparat. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Przykro mi, ale nie mogę odpowiedzieć na pytanie, czy wyżej wspomniane metody fizjoterapii przyniosą w pełni zamierzony efekt. Nikt nie da tej gwarancji, dopóki nie Pani nie spróbuje. Ciężko mi cokolwiek powiedzieć w tym temacie, gdyż nie widziałem epikryzy po wypadku ani wyników wspomnianych przez Panią badań, a co najważniejsze nie widzę z jakimi dokładnie zaburzeniami mamy do czynienia. Zalecone metody wydają się najbardziej efektywne, więc trzeba wierzyć, że rezultat będzie pozytywny, choć proszę przygotować się na dużo pracy.

Co do zaburzeń słuchu - tutaj pole do popisu ma już laryngolog i to on zdecyduje, czy implant ślimakowy lub aparat faktycznie przyniosą pozytywny rezultat. Życzę wytrwałości i sukcesów w usprawnianiu. Pozdrawiam!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza