Dłuższa noga po złamaniu trzonu kości udowej lewej [Porada eksperta]

2015-03-20 18:21

Miałem złamany trzon kości udowej lewej. Cztery dni temu wyciągnięto mi zespolenie i zauważyłem, że noga dłuższa jest o jakieś 4-5 cm. Co mogę z tym zrobić? Czy to będzie uporczywe?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Witaj, Tomku. Dziwi mnie trochę, że nikt wcześniej nie zwrócił uwagi na różnice w długości kończyn po zespoleniu. Różnica 4-5 centymetrów jest dość znaczna. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę ustawienie miednicy i ewentualne zablokowanie na stawach krzyżowo-biodrowych, jak również ustawienie kręgosłupa - wówczas ta różnica może się nieco zmniejszyć. Mimo to niestety nadal ona pozostanie i wydaje mi się (nie widzę dokładnie Twojego przypadku), że wskazane będzie noszenie albo specjalnego podpiętka albo odpowiednich butów korygujących różnicę długości. Lekarz prowadzący nie wypowiedział się w tej kwestii? Myślę, że powinieneś się do niego udać i zapytać co w tej sytuacji zrobić. Jeśli chodzi o skutki takiej asymetrii długości, konsekwencje z tego płynące mogą być nieprzyjemne. Utykając, zmieni się Twój wzorzec biomechaniczny chodu i innych wzorców ruchu. Wówczas będzie dochodziło do przeciążania poszczególnych struktur: kolan, bioder, kręgosłupa. Dlatego niezbędne jest aby o to zadbać i zredukować do minimum. Pozdrawiam, Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza