Endoproteza stawu biodrowego - jak ułatwić chodzenie? [Porada eksperta]

2014-11-20 9:55

Witam . Od ponad 18-tu lat mam endoprotezę lewego stawu biodrowego. Od ponad roku przeszedłem kilka operacji i zabiegów onkologicznych nie związanych z układem ruchu . jednak po tych zabiegach doszło do tego , że mam duże problemy z chodzeniem ( chodzę o 2 kulach). teraz dostałem skierowanie na konsultacje w sprawie zabiegu związanego z endoprotezą. Jednak w moim wieku i ze względu na osłabienie organizmu nie zdecyduję się na żaden zabieg. Proszę o odpowiedż czy istnieje możliwość rehabilitacji w tym przypadku? I czy istnieją jakieś urządzenia pomocne w odciążeniu Stawu biodrowego poprawiające komfort chodzenia (zmniejszenie bólu)? Proszę też o odpowiedź, jakie powinienem przedsięwziąć środki i do kogo zgłosić się na konsultacje?Zaznaczam, że byłem na zabiegach rehabilitacyjnych w tym roku 3 tygodnie, ale żadnej poprawy nie było. W moim imieniu pisze te pytania mój syn. Proszę jeżeli to możliwe o szybką odpowiedż . Z Wyrazami Szacunku Daszyński Krzysztof

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Wpływ chorób onkologicznych na narząd ruchu bywa niestety bardzo ograniczający i wyniszczający. Faktycznie, po takich pana przejściach i osłabieniu organizmu po leczeniu onkologicznym, znacznym ryzykiem byłoby podjęcie się zabiegu. Zmiany onkologiczne są zatrzymane, czy nadal ma miejsce jakiś aktywny proces w organizmie?

Na pytanie odnośnie możliwości rehabilitacji zawsze odpowiadam -z reguły tak, ale w jakim stopniu, to zależy od przeprowadzonej diagnostyki. Przez internet niestety nic więcej nie jestem w stanie pomóc. Proponowałbym znaleźć dobrego fizjoterapeutę i ortopedę i udać się do nich na konsultację. Przeciwbólowo, a przy okazji poprawiając komfort poruszania się (jeśli nie będzie przeciwwskazań onkologicznych) być może uda się podziałać np. terapią mięśniowo-powięziową na okolicę bioder i całego łańcucha kinematycznego z tym związanego. Życzę powodzenia i poprawy sprawności.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza