Jak skorygować wyżej umiejscowiony lewy talerz biodrowy? [Porada eksperta]

2015-04-21 0:01

Mam jeden talerz biodrowy lewy wyżej od prawego o 8 mm. Czy zakwalifikuję się na turnus rehabilitacyjny, na który trzeba mieć wadę postawy bądź schorzenie układu ruchu, czy mogę w inny sposób skorygować tę wadę?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Wydaje mi się, że "wada", którą posiadasz jest niewielka i póki co spokojnie do skorygowania (niekoniecznie musi być to turnus rehabilitacyjny). Asymetria ustawienia talerzy biodrowych może wynikać ze skrzywienia kręgosłupa lub z zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego miednicy (w związku z tym asymetria napięcia mięśni i powięzi) i nadaje się to do leczenia manualnego. Jesteś w wieku, w którym prawdopodobnie już zaczął się okres dojrzewania i miał miejsce pierwszy skok pokwitaniowy - stąd zaburzenia ustawienia kręgosłupa. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do fizjoterapeuty, który oceni, gdzie leży przyczyna twojego problemu i spróbuje ci jakoś pomóc. Uspokajam cię, że jest to raczej do wyprowadzenia i zabezpieczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza