Jaka może być przyczyna szumu w uszach? [Porada eksperta]

2015-05-10 1:30

Podejrzewam problem z odcinkiem szyjnym mojego kręgosłupa - objawia się ciągłym szumem w uszach. Jaka może być tego przyczyna i co mogę zrobić, by ją zlikwidować i lepiej się poczuć?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Problem, o którym wspomniałeś, może mieć kilka przyczyn. Może być to związane z problemem laryngologicznym (do weryfikacji u laryngologa poprzez badanie słuchu), czyli dotyczyć samego narządu słuchu. Druga hipoteza może dotyczyć samego odcinka szyjnego i zaburzeń na jego poziomie (zwłaszcza zablokowanie na poziomie C0/C1 i C1/C2 - chociaż raczej nie będzie wykazane na badaniach obrazowych. Jest to zaburzenie czysto manualne, ale być może, że projekcja AP w badaniu RTG to pokaże). Kolejna przyczyna poniekąd wynikająca z poprzedniej hipotezy może wiązać się z mięśniami podpotylicznymi, których wzmożone napięcie może powodować właśnie objawy szumów w uszach. Jak widzisz, nie jest to jednoznaczna diagnoza i nie da się tego stwierdzić bez odpowiedniej diagnostyki (ocena całej twojej sylwetki, być może jakiś uraz albo charakter pracy, jaką wykonujesz). Myślę, że warto, abyś udał się do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego/osteopaty, którzy to spróbują zweryfikować, gdzie leży przyczyna twojej przypadłości i spróbują dobrać właściwą formę terapii, a w razie wątpliwości przekierują cię do odpowiedniego specjalisty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza