Kręg przejściowy L6 a przewlekły ból pod łopatkami [Porada eksperta]

2015-05-03 23:05

Od kilku miesięcy odczuwam przewlekły ból mięśni pod łopatkami. Często odczuwam drętwienie karku i napięcie mięśni w tej okolicy. Czasami również zdarza się, że pojawia się tępy ból pod prawym kolanem. Dostałam od lekarza rodzinnego skierowanie na RTG kręgosłupa. Wynik badania: Kręg przejściowy L6. Nieznaczna rotacja w odcinku piersiowym. Lekarka stwierdziła, że bóle mogą być właśnie tym spowodowane, jednak nie potrafiła dokładnie wyjaśnić, co oznaczają te terminy i jak to się przekłada na diagnozę. Zaleciła ćwiczenia i pływanie. Czy mógłby pan zinterpretować wynik badania?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Problemy, jakie opisałaś, mogą wynikać z kilku powodów: nieprawidłowej postawy w wyniku zaburzenia napięcia i tzw. zespołu skrzyżowania górnego, zablokowania kręgów w odcinku szyjnym i piersiowym, zablokowania miednicy na poziomie stawów krzyżowo-biodrowych oraz lumbalizacji, czyli kręg L6 (albo wszystko razem). Nie przerażaj się jednak, że tyle może być przyczyn. Trzeba to dokładnie zdiagnozować, aby stwierdzić, gdzie tak naprawdę leży problem. Dlatego proponuję, abyś udała się do fizjoterapeuty/osteopaty - lekarz w tym przypadku obawiam się, że nie pomoże. Prawdopodobnie będziesz potrzebować terapii manualnej i terapii tkanek miękkich, ale raczej jest to do wyprowadzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza