Nadmierna elastyczność kręgosłupa: czy jest prawidłowa? [Porada eksperta]

2015-05-03 1:02

Mam dziwną "zdolność". Potrafię wygiąć bardzo mocno w tył kręgosłup - trochę jak człowiek guma, podczas gdy moi znajomi mają pewnego rodzaju naturalną blokadę w tym miejscu i nie potrafią się tak zgiąć. Dodam, że postawę ciała mam prawidłową i żadnej widocznej wady kręgosłupa nie posiadam. Nie ćwiczyłam też żadnej akrobatyki, baletu czy ćwiczeń rozciągających. Nie odczuwam żadnego bólu przy wyginaniu, ale niepokoi mnie to. Czy może być to jakaś choroba, czy trzeba coś z tym zrobić czy wykonywać jakieś specjalne ćwiczenia?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Twoja nadmierna elastyczność kręgosłupa może być wynikiem twojej fizjonomii (predyspozycji), a dokładniej budowy kręgosłupa. Być może (przypuszczam, bo przez internet nie widząc i nie mogąc cię przebadać ani zobaczyć twojego badania RTG kręgosłupa) twój kręgosłup, a dokładniej kość krzyżowa, ustawiona jest fizjologicznie bardziej poziomo przez co krzywizny kręgosłupa są bardziej pogłębione (typ dynamiczny kręgosłupa). Wówczas zakres ruchomości będzie większy niż u osób z kością krzyżową ustawioną neutralnie lub bardziej pionowo (typ statyczny kręgosłupa - nieco mniej mobilny). Jeśli faktycznie nie masz żadnych problemów bólowych ani większych nieprawidłowości w ustawieniu całego kręgosłupa, to można to traktować, że "ten typ tak ma" i nie martwić się na zapas. By się upewnić, warto pójść do fizjoterapeuty, który dokładnie przebada twój kręgosłup i stwierdzi, że wszystko jest w porządku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza