Piekący ostry ból pleców między łopatkami - co robić? [Porada eksperta]

2015-02-15 16:44

Od miesiąca cierpię na silny piekący ból pleców między łopatkami. Zaczęło się to w pracy, najpierw jakby prąd przeszywał mi plecy, później ból się nasilił i objął całą okolicę między łopatkami. To nie jest ból, przy którym nie da się poruszyć, jest ciągły, ale mogę wszystko robić, tylko cierpię, jakby ktoś przystawił mi żelazko do pleców, jak po poparzeniu. Pracuję w sortowni owoców, więc praca nie jest lekka, i niekiedy mam ręce w górze przez cały dzień pracy. Obecnie jestem poza granicami kraju. Proszę o poradę i pomoc.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Ból, o którym pani pisze, być może jest związany z serią powtarzających się wzorców ruchu (wynika to z charakteru pani pracy), prowadzących w konsekwencji do mikrourazów powięzi - w tym przypadku okolicy odcinka piersiowego (dość częsta przypadłość, m.in. pracowników biurowych, stomatologów czy właśnie osób długotrwale stojących przy taśmie produkcyjnej). Oczywiście trzeba by zobaczyć na żywo, w jaki sposób pani opisuje ból i jak wyglądają poszczególne struktury danej okolicy, a także jak wychodzą odpowiednie testy funkcjonalne - ciężko bowiem przez internet wysnuć jakąkolwiek rzetelną diagnozę. Ze swojej strony mogę co najwyżej zaproponować z domowych sposobów próbę rozluźniania piłką tenisową przy ścianie (piłka na wysokości bolesnego odcinka - pani opiera się plecami o piłkę i wykonuje ruch do przysiadu rolując piłką tenisową wzdłuż newralgicznej okolicy, ruch powolny, jednostajny, skupiający się na "rozwałkowaniu" - ok. 10-15 powtórzeń zarówno dla jednej, jak i drugiej strony kręgosłupa). Jeśli takie rozluźnianie będzie przynosiło ulgę, będzie to świadczyć o tym, że prawdopodobnie będzie to problem, który wyżej opisałem. Wówczas zalecam, aby udała się pani do fizjoterapeuty (zagranicą ich nie brakuje, ewentualnie proszę poszukać terapeuty pracującego wg modelu FDM), który spróbuje pani pomóc.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza