Utrzymujący się ból kolana po urazie: czy ma związek z chorobą Osgooda-Schlattera? [Porada eksperta]

2015-05-02 13:10

Jakieś pół roku temu doszło u mnie do pęknięcia łąkotki przyśrodkowej. Miałam robione MRI stawu kolanowego, na którym wyszło, że niestety łąkotka jest pęknięta i że mam torbiel wielkości około 5 mm. Leczyłam się dość długo. Operacji na szczęście udało się uniknąć, ponieważ doktor, który mnie leczył, stwierdził że łąkotka się zrosła, ale torbiel nadal jest. Czy ból, który utrzymuje się do tej pory, może być spowodowany łąkotką czy tą torbielą? Czy może po prostu w wyniku pęknięcia tej łąkotki doszło u mnie do uszkodzenia czegoś, co mi teraz do tej pory przeszkadza? Dodam, że mam jeszcze chorobę Osgooda-Schlattera i czy ten ból może być jakoś powiązany z tą chorobą?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Przede wszystkim nie napisałaś jakiego doznałaś urazu, po którym wykazano pęknięcie łąkotki (chodzi o mechanizm urazu - skręceniowy, uderzenie...). O jakim leczeniu mówisz? Farmakoterapia, rehabilitacja? Ból, który odczuwasz, może być związany z nieprawidłowością tkanki miękkiej - pozostałość po urazie, a dodatkowo może mieć to jak najbardziej związek z chorobą O-S. Na pewno też jakby sięgnąć do poziomu miednicy znalazłoby się i tam coś do poprawy. Myślę, że powinnaś udać się do fizjoterapeuty, który dokładnie przeanalizuje twój problem i spróbuje ci pomóc. Potrzebna jest tutaj terapia manualna i terapia tkanek miękkich (zabiegi fizykalne typu laser czy pole magnetyczne raczej nic tutaj nie wniosą).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza