Ból w stawie skokowym w gipsie - jaka jest tego przyczyna? [Porada eksperta]

2014-11-03 15:18

W ubiegły wtorek na lekcji wf wpadł na mnie kolega i mocno skręciłem kostkę (poczułem jak mi coś strzeliło). Lekarz po prześwietleniu stwierdził, że złamań i pęknięć nie ma, ale mam coś z torebką stawową (naderwana lub zerwana) dokładnie nie wiem. Dostałem 2 tygodnie gipsu. Pierwsze 3 dni ból ogromny. W 4 dzień poczułem jakby obrzęk ustępował i była poprawa. Nogę oszczędzałem i ciągle leżałem nogę trzymając na kocach skierowaną ciut w górę. Zawsze ktoś mi pomagał przy schodzeniu z łóżka. Chodząc o kulach ból był malutki. Niestety, później znowu było tylko gorzej - 5 i 6 dnia leżąc jest dobrze, ale niestety kiedy wstaję z kanapy i noga skierowana jest w dół,l a zwłaszcza o kulach, ból jest ogromny (jakby krew spływająca do kostki rozrywała mi nogę). 5 dnia wieczorem dostałem nawet lekkiej gorączki (37,8), z tym że ja gorączki nie miałem już od 10 lat. Gorączka ustąpiła następnego dnia, ale noga dalej boli przy staniu i chodzeniu o kulach. Stosuję zastrzyki przeciwzakrzepowe raz dziennie, rano. Całymi dniami leżę w łóżku. Jutro mija tydzień.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Przede wszystkim wg mnie gips powinien być jak najszybciej usunięty (nie rozumiem szczerze w jakim celu został w ogóle założony skoro nie było żadnego złamania/pęknięcia! Tym bardziej, gdy wystąpił obrzęk). Przy typowym mechanizmie skręcenia inwersyjnego (a to wynika z pana opisu) - usztywnienie samego stawu jeśli już to za pomocą ortezy, aby można było swobodnie uruchamiać staw i zwalczać opuchliznę. Opatrunek gipsowy spowoduje ograniczenie mobilności stawu skokowego (co wydłuży tylko niepotrzebnie proces powrotu do formy). Dodatkowo, cała zastoina po opuchliźnie nie ma możliwości odpływania do węzłów chłonnych - dochodzi do ucisku struktur i stąd prawdopodobny ból podczas obciążania. Będzie miał wówczas miejsce taki ciastowaty obrzęk. Można tutaj zastosować masaż kostkami lodu, ale przede wszystkim będzie niezbędna praca manualna.

To czy mamy do czynienia z naderwaniem torebki stawowej lub innych struktur więzadłowych stwierdzić można na podstawie badania USG. Zalecałbym udanie się do fizjoterapeuty, aby dokładnie sprawdził palpacyjnie i poprzez badanie czynnościowe, które struktury zostały naruszone. Stopę należy bezwzględnie poddać zabiegom fizjoterapeutycznym/ terapii manualnej i terapii tkanek miękkich (np. terapia FDM). Życzę szybkiego powrotu do formy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza