Jaka jest wytrzymałość kości po złamaniu? [Porada eksperta]

2014-12-12 17:58

Mam dwa pytania. Pierwsze: czy to prawda, że u młodych ludzi np. w wieku 20-35 lat, gdy złamie się kość, to po zrośnięciu ta kość jest mocniejsza lub w takim stanie jak przed złamaniem? Drugie: czy ludzie mają takie same kości, chodzi mi o grubość, twardość, wytrzymałość czy zależy to od genetyki?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Odnośnie pana pierwszego pytania - kość raz złamana nie odzyska w 100% wytrzymałości w stosunku do kości niezłamanej. Oczywiście, tkanka kostna zrośnie się, ale struktura blaszek kostnych nie będzie poukładana w taki sposób jak w procesie fizjologicznego wzrastania kości. Może zdarzyć się sytuacja ponownego złamania w tym samym miejscu, bowiem kość po zdjęciu gipsu i mimo rehabilitacji będzie jednak narażona bardziej na uszkodzenia (oczywiście jest to uwarunkowane jednostkowo i należy mieć to na uwadze).

Odpowiadając na drugie pytanie: układ szkieletowy jest uwarunkowany genetycznie - ogólnie u każdego człowieka składa się z tych samych kości, jednakże to, czy kości są bardziej gęste i wytrzymałe (twarde), dodatkowo oprócz genetyki warunkuje środowisko zewnętrzne. Kości na grubość rosną jedynie w okresie aktywnego wzrostu kostnego - czyli od okresu niemowlęctwa do zakończenia okresu dojrzewania. Zatem, u każdego człowieka gęstość kośćca - a co za tym idzie ich wytrzymałość, będzie nieco inna zarówno w podobnym przedziale wiekowym, ale przede wszystkim między osobą młodą i starszą (zmiany osteoporotyczne).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza