Jakie ćwiczenia można robić po operacji kresy białej [Porada eksperta]

2014-09-14 0:14

Mam 47 lat, przed operacją kresy białej byłam bardzo aktywna fizycznie, dlatego chciałabym do tego jak najszybciej wrócić. Jestem tydzień po operacji i chciałabym dowiedzieć się, jakie ćwiczenia mogę wykonywać na wzmocnienie mięśni brzucha? Kiedy mogę zacząć biegać i chodzić na zumbę?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Niestety nie wspomniała Pani z jakiej przyczyny ów zabieg był przeprowadzony. Przypuszczam, że z powodu przepukliny. Również nie wiem, jaką metodą była Pani operowana (tradycyjną, czy laparoskopowo?) oraz jak duża była przepuklina (od tego zależy czas regeneracji tkanek). Informacji na temat powrotu do aktywności codziennych, a tym bardziej do aktywności fizycznej powinien udzielić lekarz prowadzący kierujący w odpowiednim czasie na rehabilitację.

Wszystko zależy od wygojenia się tkanek. Przede wszystkim tkanki miękkie muszą być w pełni zagojone a szwy zdjęte. Dopiero wtedy można zacząć od lekkich ćwiczeń izometrycznych brzucha. O typowych ćwiczeniach wzmacniających całą stabilizację centralną mowa jest dopiero w późniejszym okresie.

Myślę, że bieganie i zumba to etap końcowy (z racji dużej aktywności mięśni brzucha podczas tych czynności). Proszę zapytać dokładnie swojego lekarza prowadzącego i udać się do fizjoterapeuty w swoim miejscu zamieszkania - na odległość niestety nie da się tego ocenić. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza