Praca fizyczna a przyczyny bólu kolana [Porada eksperta]

2015-07-22 17:08

Mam 29 lat i pracuję fizycznie, oto opis rezonansu magnetycznego mojego kolana: łąkotka przyśrodkowa - w obrębie rogu przedniego uwidoczniono zab. echogeniczności poszerzające eis w próbie dynamicznej (rotacji zew. podudzia). Obraz odpowiada niewielkiemu (4 mm) przytorebkowemu uszkodzeniu MM. Łąkotka boczna - bez ewidentnych uszkodzeń, stabilna. Co mogę zrobić?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Z opisu rezonansu nie wynika nic niepokojącego... Kwestią jest to, jakie masz ewentualne objawy bólowe kolana. Przypuszczam, że w przypadku pracy fizycznej problem jest natury bardziej przeciążeniowej i być może, że swój początek ma na poziomie całego kompleksu lędźwiowo-miedniczo-biodrowego, a ból kolana jest wynikiem kompensacji nieprawidłowości na tym poziomie. Warto, abyś udał się do sprawdzonego fizjoterapeuty, który w odpowiedni sposób zdiagnozuje przyczynę twojego problemu i spróbuje ci pomóc. Prawdopodobnie odpowiednie techniki terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich powinny przynieść pozytywne rezultaty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza