Przepuklina dyskowa a ćwiczenia odchudzające [Porada eksperta]

2015-02-15 16:59
Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Mam 21 lat, 162 wzrostu, a ważę 58 kg. Mam problemy z kręgosłupem. Otóż mam przepukliny dyskowe na wysokości L4-L5 i L5-S1, uciskające na nerwy. Chciałabym przed latem zgubić kilka kilogramów i trochę wyrzeźbić ciało. Problem polega na tym, że nie wiem, jakie ćwiczenia mogę wykonywać, aby sobie nie zaszkodzić. Czy są jakieś ćwiczenia bezpiecznie dla kręgosłupa przy przepuklinie dyskowej?

Jeśli chodzi o wspomniane przepukliny: to czy obecnie odczuwa pani jakieś dolegliwości bólowe z nimi związane? Nic pani o tym nie wspomniała. Wnioskuję jedynie, że jakieś kroki były tu podjęte w celu ich redukcji. Trudno przez internet zalecić cokolwiek, jeśli chodzi o terapię czy ćwiczenia osobom z problemami bólowymi kręgosłupa, nie widząc ich i nie mogąc ich zbadać. Trochę jak wróżenie z fusów... Jeśli odczuwa pani obecnie jakikolwiek ból, przede wszystkim trzeba się go pozbyć - czyli udać się do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego/osteopaty, aby zlikwidować ów ból i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dopiero wtedy powinno zalecać się odpowiednie ćwiczenia. Po pierwsze, aby ustabilizować problemy z kręgosłupem, a po drugie, włączyć jakiś trening funkcjonalny w celu zadbania o redukcję masy i wspomnianą przez panią chęć zbudowania rzeźby. Myślę, że do lata jak najbardziej da się to zrobić, tylko wszystko w odpowiedniej kolejności i z głową, a nie na własną rękę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza