Rehabilitacja po operacji ścięgna Achillesa [Porada eksperta]

2014-08-22 20:43

Jestem 7 tydzień po przezskórnym zespoleniu zerwanego ścięgna Achillesa. Za 4 cztery dni rozpoczynam rehabilitację. W tej chwili wykonuję ćwiczenia zalecone przez lekarza. Mam pytanie dotyczące mięśnia brzuchatego łydki: jak długo trwa jego regeneracja? Po dwóch tygodniach w gipsie i czterech tygodniach w walkerze łydka jest wiotka i szczuplejsza. Czy jest szansa na powrót normalnego napięcia mięśnia i jego odbudowę? Jestem kobietą i nie chciałabym do końca życia chodzić w spodniach. Mam jeszcze jedną wątpliwość: próbuję troszkę chodzić w normalnym bucie podpierając się jedną kulą (są to odległości bardzo krótkie, po mieszkaniu z zachowaniem odpoczynku po każdym "spacerze") . Noga puchnie w stawie skokowym i nad piętą. Zastanawiam się, czy nie za wcześnie zaczęłam ją w taki sposób ją obciążać, chociaż wcześniej w walkerze chodziłam trochę bez wspomagania się kulami.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Odnosząc się do Pani pytania o regenerację samego ścięgna Achillesa - czas jest tutaj kwestią indywidualną i u każdego pacjenta cały proces usprawniania może przebiegać inaczej (u jednych szybciej, u innych, mimo podobnej kontuzji - trochę dłużej).

Jest to uwarunkowane rodzajem i rozległością uszkodzenia, techniką operacyjną oraz ewentualnymi powikłaniami, na które czasami nie mamy wpływu, ale również tym, że każdy organizm regeneruje się indywidualnie.

Wspomniała Pani o technice przezskórnego zespolenia. Jest to technika mniej inwazyjna, w związku z tym proces gojenia powinien przebiegać nieco szybciej, niż w technice otwartej (jedynie małe otwory zamiast podłużnego cięcia oraz mniejsze powikłania skórne). W związku z tym mobilizacja samych blizn i ścięgna Achillesa powinna być szybsza.

Co do wiotkości i zmniejszonej masy mięśniowej łydki, jest to jak najbardziej normalne zjawisko wynikające z unieruchomienia wyżej wymienionych struktur. To, czy prawidłowe napięcie i masa mięśni wróci do stanu sprzed zabiegu, zależy od prawidłowego procesu rehabilitacji. Generalnie nie powinno to stanowić większego problemu, więc wydaje mi się, że jeszcze nie raz założy Pani spódnicę/sukienkę :)

Co do ostatnich wątpliwości ciężko mi nie widząc Pani Achillesa ocenić co i jak. Wydaje mi się jednak, że co do poruszania się, warto póki co robić to przy obu kulach, zarówno w celu odciążenia Achillesa, ale również aby nie powodować asymetrii ciała podczas obciążania jednostronnego. Opuchlizna raczej będzie się jeszcze pojawiać przez jakiś czas, jest to związane z zastoiną i mniejszym przepływem płynów w tej okolicy. Proponuję podczas siedzenia zawsze mieć tę nogę wyżej i robić sobie okład z lodu/coldpack'a na te okolicę. Dodatkowo wykonywać sobie delikatne ruchy zgięcia grzbietowego (ruch stopy i palców na siebie) Wszystkie te wątpliwości powinny być jednak rozwiane na rehabilitacji u dobrego fizjoterapeuty, który po dokładnym badaniu czynnościowym i palpacyjnym prawidłowo rozpisze plan działania.

Mam nadzieję, że odniosłem się do wszystkich Pani wątpliwości. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam. Życzę szybkiego powrotu do sprawności. Pozdrawiam Mateusz Idzikowski

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza