Skąd się wziął ból w pachwinie po wysiłku? [Porada eksperta]

2015-04-20 23:17

Pół roku temu po intensywnym treningu martwego ciągu na siłowni odczułem dokuczliwy ból w lewej pachwinie i lewym jądrze. Od tego czasu po każdym wysiłku typowo siłowym ból się nasila. Natychmiast udałem się do szpitala, gdzie lekarz na oko stwierdził wymagające zabiegu żylaki powrózka nasiennego. Zasięgnąłem jednak dodatkowo opinii prywatnie u lekarza specjalisty - urologa, który po wykonaniu USG wykluczył żylaki powrózka nasiennego, jak również przepuklinę. Stwierdził, że to normalne bóle po wysiłku związane z ciśnieniem w brzuchu. Bóle jednak w dalszym ciągu nie ustają i obawiam się, że kolejny lekarz postawił nietrafną diagnozę. Lekarze rodzinni odsyłają mnie z maściami przeciwbólowymi na kręgosłup i polecają nie ćwiczyć. Do jakiego lekarza powinienem się udać? Gdzie szukać przyczyny? Dodam, że przypuszczam, że ból promieniuje od odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który pewnie uszkodziłem na siłowni.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Przyczyna twoich dolegliwości być może jednak pochodzi z odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa (skoro zostały wykluczone żylaki oraz przepuklina). Może być to związane z zablokowaniem stawu krzyżowo-biodrowego w miednicy na skutek silnego przeciążenia na siłowni. W związku z tym doszło do zaburzenia napięcia (liczne punkty spustowe i zaburzenie pracy powięzi w obrębie miednicy) w całym kompleksie lędźwiowo-miedniczo-biodrowym, co może objawiać się właśnie promieniowaniem do pachwiny i jądra. Myślę, że powinieneś udać się do fizjoterapeuty/osteopaty, aby dokładnie cię zdiagnozował zarówno czynnościowo, jak i palpacyjnie. Na tej podstawie będzie można podjąć jakąś formę terapii i zobaczyć, jaki przyniesie rezultat. Co do treningu na czas terapii proponowałbym odpuścić, ale o tym zdecyduje fizjoterapeuta, który się podejmie usprawniania. Myślę także, że maści przeciwbólowe nie za bardzo tutaj pomogą. Życzę powodzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza