Terapia McKenziego a ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa [Porada eksperta]

2014-09-01 22:42

Od stycznia borykam się z bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego, dlatego wykonałem badania i chciałbym skonsultować, czy powinienem poddać się terapii McKenziego? Męczy mnie ból centralny o średnim natężeniu – tuż ponad pośladkami, czasami odczuwam pieczenie w tym miejscu i niżej. Neurolog nie stwierdził żadnych ubytków neurologicznych i zalecił leki oraz rehabilitację. Miałem też blokadę przykręgosłupową. W kwietniu miałem MRI tego odcinka: Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2– zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych - Dehydratacja krążków m-kręgowych w odcinku L2-S1, - Obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1, - Dokanałowa, szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego L4-L5, która uciska worek oponowy oraz obustronnie zwęża otwory m-kręgowe, - Niewielkie dokanałowe, szerokopodstawne wypukliny krążków L2-L3-L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych, - Przednia osteofitoza krawędziowa trzonów w odcinku L1-L5, - Wysokość trzonów prawidłowa, - Stożek rdzenia prawidłowy, - Na poziomie S2 obustronnie torbiele około korzeniowe średnicy do 18 mm. Neurolog po przejrzeniu płytki stwierdził wypukliny jąder miażdżystych dysków L3-L4 i L4-L5 o charakterze centralnym i wymiarach 3-4 mm. Nie ma cech ciasnoty wewnątrzkanałowej. Aktualnie lekarz rodzinny namawia mnie na rozpoczęcie terapii metodą McKenziego. Czy przy takich zmianach mogę ją podjąć, czy raczej nie jest ona wskazana?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Z opisu badania MRI wynika, że w Pana kręgosłupie ma miejsce zmiana dyskopatyczna - największa na poziomie L4/L5, która może powodować objawy opisane przez Pana na początku maila.

Objawy mogą jednak być bardziej spotęgowane z układu mięśniowo-powięziowego w wyniku zaburzenia napięcia samej powięzi i aktywnych punktów spustowych. Jednakże nie widząc samego obrazu rezonansu oraz nie badając Pana nie mogę stwierdzić, gdzie dokładnie leży przyczyna. Stwierdzi to fizjoterapeuta, który podejmie się Pana usprawniania i wówczas dobierze odpowiedni rodzaj terapii. Terapia McKenziego jest jedną z form leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, lecz nie jedyną. To, czy jest ona wskazana, zależy od wywiadu i dokładnej diagnostyki przeprowadzonej przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę według założeń tej metody.

Ja ze swojej strony zalecałbym dobrze przeprowadzoną terapię manualną wraz z terapią mięśniowo-powięziową. W następnej kolejności odpowiednie ćwiczenia, których zadaniem będzie ustabilizowanie jednych struktur, zaś uruchomienie innych, aby przywrócić równowagę napięcia w całym ciele (problem wbrew pozorom dotyczy zawsze całego ciała, a nie tylko okolicy bólowej). Liczę, że znajdzie Pan odpowiednią pomoc i uda się wrócić do czasów sprzed bólu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza