Uraz kręgosłupa - smagnięcie biczem: czy ból może utrzymywać się tak długo? [Porada eksperta]

2015-06-21 18:54

Osiem miesięcy temu uczestniczyłam w kolizji drogowej i doznałam urazu typu whiplash ("smagnięcie biczem"). Na drugi dzień pojechałam do lekarza, który zdiagnozował skręcenie i naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa, było wykonane także RTG, okazało się, że jest to odprostwanie lordozy szyjnej, dostałam kołnierz ortopedyczny na 2 tygodnie. Przeszłam fizykoterapię (laser, sollux, tens, interdyn) oraz masaż, który zakończyłam w kwietniu. W czasie fizykoterapii raz wystąpił kręcz szyjny. Obecnie szyja nadal mnie boli, odczuwam to każdego dnia, raz mniej, a raz bardziej. Bywają dni, kiedy skręt szyi w prawo bywa niemożliwy. Przy dłuższym siedzeniu w jednej pozycji głowa mimowolnie mi opada. Często także miewam bóle głowy i przeszywający ból, który pojawia się w prawej łopatce. Czy powinnam udać się ponownie na rehabilitację? Czy to normalne, że powikłania po takim urazie utrzymują się tak długo?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Objawy bólowe, które wciąż posiadasz, są wynikiem złej rehabilitacji. W takich przypadkach zalecana i skuteczna jest terapia manualna oraz terapia mięśniowo-powięziowa. Proponuję, abyś poszukała fizjoterapeuty bądź osteopaty (niekoniecznie z funduszu), którzy w odpowiedni sposób zajmą się tobą. Myślę, że jest szansa na pozbycie się bólu, tylko trzeba to zrobić w umiejętny sposób.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza