Uraz kręgosłupa szyjnego - aktywność fizyczna [Porada eksperta]

2014-10-08 0:38

Trzy tygodnie temu doznałam skręcenia kręgosłupa szyjnego w wyniku kolizji drogowej. Chodziłam w kołnierzu, teraz stopniowo go ściągam. Czy powinnam ćwiczyć mięśnie kręgosłupa szyjnego? Czy aktywność typu basen wchodzi teraz w grę? Co z ćwiczeniami typu fitness?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Przypuszczam, że chodzi o uraz typu whiplash ("smagnięcie biczem"). Czy była przeprowadzona jakaś diagnostyka obrazowa odcinka szyjnego (RTG, TK)? Zanim zacznie pani ćwiczyć należy doprowadzić w pierwszej kolejności napięcie mięśni szyi do prawidłowego poziomu oraz sprawdzić, czy nie doszło do zablokowania na którymś z segmentów odcinka szyjnego kręgosłupa.

Sam kołnierz spowoduje jedynie zniesienie nadmiernego napięcia po urazie (pozorne zniesienie dolegliwości), ale nie jego prawidłową równowagę. Zaburzenia i restrykcje tkankowe nadal pozostaną i mogą dokuczać w postaci bólów napięciowych szyi i głowy. Nie mogę pani napisać, czy na obecnym etapie basen i inne ćwiczenia, o które pani pyta można wykonywać. Proszę udać się do fizjoterapeuty (jeśli nie miało to jeszcze miejsca). Da to prawdopodobnie najszybszy powrót do sprawności.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza